Szanowni Państwo,
już w pierwszą niedzielę nowego roku serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu “Niedziela w Muzeum”. Tym razem tematem spotkania będą Rytuały pogrzebowe w neolicie ziem polskich na przykładzie badań archeologicznych cmentarzyska w Książnicach.
Spotkanie poprowadzi Stanisław Wilk- autor badań archeologicznych w Książnicach oraz Kierownik Oddziału Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze – Muzeum Historii i Militariów.
Książnice należą do stosunkowo wąskiego kręgu stanowisk z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu, gdzie w jednym miejscu mamy odkrytą sekwencję większości kultur archeologicznych od IV do II tysiąclecia p.n.e. Na jednym wzgórzu kilka różnych ludów zakładało osady i cmentarzyska. W Książnicach zarejestrowano wyraźnie wydzieloną strefę, gdzie chowano elitę. Do grobów wkładano wyroby miedziane, niezwykle rzadko spotykane w Polsce – topór, siekierę, dłuto, jak również wyszukaną i bardzo liczną biżuterię miedzianą oraz masywne wyroby krzemienne – w tym sztylet. Wszystkie te przedmioty jednoznacznie można identyfikować jako obiekty prestiżu, wyznaczające rangę posiadającego je człowieka. Jest to dotychczas jedyne w Polsce cmentarzysko neolityczne, na którym zarejestrowano bardzo wyraźny układ binarny. Osobną strefę zarezerwowano dla mężczyzn, osobną dla kobiet. Oprócz grobów elity, badacze natknęli się na osobne pole grzebalne, gdzie pochówki były wyraźnie uboższe, wyposażone jedynie w naczynia gliniane i krzemienie. – Mamy tutaj świetnie udokumentowane początki rozwarstwienia społecznego, początki rodzenia się kasty wojowników i skoligaconych z nimi bogatych kobiet, odwzorowane w zapisie pochodzącym z grobów. Ewenementem jest to, że każda z neolitycznych i wczesnobrązowych kultur, jaką udało się odkryć na stanowisku pojawiła się w najbogatszej i bardzo oryginalnej formie.
\Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy.
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, 05.01.2014 r. godz. 11:00