IMMA Logo

wt.-nd. 9:00-17:00

Muzeum Karkonoskie

Wystawa “Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza. Sousedé. Bankovky polsko-českého pohraničí”

Zapraszamy, 16 października o godz. 12:00 do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, na wernisaż wystawy czasowej zatytułowanej “Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza. Sousedé. Bankovky polsko-českého pohraničí”.

W zbiorach numizmatycznych Muzeum Papiernictwa, gromadzącym eksponaty wykonane na podłożu papierowym, pieniądze papierowe zajmują zaszczytne miejsce. W kolekcji tej placówki znajdują się banknoty nie tylko polskie, ale również zagraniczne, w tym czeskie i czechosłowackie. Ich niemal kompletny zbiór zgromadzony został po to, by zainteresować sąsiadów z Republiki Czeskiej muzealną ofertą wystawienniczą w strefie przygranicznej.
Wystawa “Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza” ma charakter edukacyjny. Pokazując walory artystyczne i historyczne czechosłowackich i czeskich banknotów chcemy w pigułce przedstawić dzieje Czechosłowacji i Czech. Na wystawie zaprezentowano przykłady papierowych środków płatniczych z kolejnych emisji, od 1918 roku do współczesności, w tym unikatowe bony z getta w Terezinie. Zamierzamy również zwrócić uwagę na podobieństwa i różnice pomiędzy koronami, a polskimi złotymi, stąd na ekspozycji będzie można zobaczyć egzemplarze banknotów polskich z analogicznych okresów.
Katalog, teksty informacyjne oraz podpisy na wystawie dostępne będą w języku polskim i czeskim.
Projekt zrealizowany został z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej, we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A.
Wystawa dostępna będzie od 16 października do 31 grudnia 2024 r. w Galerii na Górze w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Projekt wystawienniczy został zrealizowany we współpracy z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.