Logo Muzeum Karkonoskiego
IMMA Logo

wt.-nd. 9:00-17:00

Nagroda im. prof. Jerzego Bartmińskiego

Na zakończonym 23 czerwca 58. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym decyzją jury śpiewaczka z Bolesławca – Zofia Tarasiewicz otrzymała prestiżową Nagrodę im. prof. Jerzego Bartmińskiego. Przyznawana jest za wybitne walory wykonawcze oraz unikalne teksty przedstawionych pieśni. Stanowią one cenną wartość o znaczeniu nie tylko artystycznym, ale także historycznym.

Śpiewaczka wywodzi się z grupy Górali Czadeckich. Śpiewu uczyła się w gronie rodzinnym od rodziców i wujków. Uczestniczyła w festiwalach kazimierskich dwukrotnie zdobywając główną nagrodę – Basztę (1996, 2001) oraz I nagrodę (2019). W 2019 roku została zaproszona przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu do cyklu koncertowego Pieśni z lasów i pól w ramach Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. W 2020 roku została laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga. W repertuarze posiada bogaty zestaw dawnych pieśni weselnych, miłosnych, żartobliwych, wojackich, rekruckich, a także kolęd i ballad.

Od lat współpracuje z Muzeum Karkonoskim, ze strony którego otrzymuje wsparcie merytoryczne w postaci konsultacji repertuarowych i pomocy przy organizacji prezentacji festiwalowych. Jej pieśni stanowią cenny przykład ludowej muzyki dawnej zachowanej do współczesności na bazie przekazu ustnego. Są elementem niematerialnego dziedzictwa kulturowego podlegającego ochronie, zgodnie z zaleceniami Konwencji UNESCO ratyfikowanej przez Rząd RP w 2011 roku.

Wśród kilkuset wykonawców z całej Polski, oprócz Zofii Tarasiewicz, województwo dolnośląskie na festiwalu reprezentowały także zespoły śpiewacze: Lasowianie z Pieńska oraz Góralski Teatr Pieśni Dunawiec ze Zbylutowa, które przedstawiły w konkursie festiwalowym dawne pieśni będące częścią dziedzictwa kulturowego regionu.