Pejzaż zimowy, olej na sklejce, sygn. czarną farbą, lewy dolny róg: “W. Klemm”, 1 połowa XX wieku, 25 x 49,5 cm, nr inw. MJG AH 8000
Kompozycja w układzie horyzontalnym przedstawia pejzaż górski zimą.
Na pierwszym planie płaski teren porośnięty pojedynczymi, ośnieżonymi świerkami. W głębi kompozycji widok grzbietu górskiego pnącego się ku wzniesieniu po prawej stronie. Góra ujęta kulisowo iglastymi drzewami z pierwszego planu. Za szczytem piętrzą się w oddali pasma górskie. Po lewej stronie ciemny fragment lasu na terenie pnącym się do góry. Całość utrzymana w biało- niebiesko-szarej tonacji.
Walther Klemm (1883-1957), był malarzem, grafikiem oraz ilustratorem. Studiował w Kunstgewerbe Schule w Wiedniu u Antona von Kenner’a. W tym samym czasie podjął studia historii sztuki na uniwersytecie wiedeńskim. W 1903 roku wykonał pierwsze kolorowe drzeworyty. W 1904 roku przeniósł się do Pragi. Tam kształcił się u Carla Thiemanna. W 1908 roku obaj artyści osiedlili się w Kolonii artystycznej w Dachau. W 1913 roku został zatrudniony jako prof. grafiki w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Weimarze. W Weimarze wykonał dużą ilość ilustracji przedstawiających zwierzęta. W latach 1937-1944 brał udział w cyklicznych wystawach Großen Deutschen Kunstaufstellung w Domu Sztuki Niemieckiej (Haus der Deutschen Kunst) w Monachium. Po II wojnie światowej zaangażował się przy odbudowie Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Weimarze. W 1953 roku otrzymał Nagrodę Kulturalną miasta Amberg w kategorii „Sztuki Piękne”. Należał do Związku Artystów Niemieckich. Znana jest publikacja Das Tierbuch – 60 Lithograpien, w której przedstawił z wielką zręcznością i artyzmem różnego rodzaju zwierzęta i ptaki.
Obraz został zakupiony wraz z innymi 10 dziełami w ramach realizowania projektu „Uzupełnienie kolekcji malarstwa pejzażowego artystów tworzących w Karkonoszach na przestrzeni 2 poł. XIX w. i 1 poł. XX w”. Środki na ten cel otrzymaliśmy dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wśród nowo zakupionych obrazów jest praca Elizabeth Morgenstern – żony wielkiego malarza C.E. Morgenstern’a (1847-1928), jest to prawdopodobnie jedyny znany obraz jej autorstwa. Są też dzieła samego C.E. Morgensterna, co jest dla nas bardzo istotne, ponieważ obrazy tego artysty niezwykle rzadko pojawiają się na rynku antykwarycznym. Wśród nowo zakupionych obrazów są również dzieła takich artystów jak: Herbert Kuron (1888 – 1951), Gertrud Staats (1859 – 1938), Friedrich Iwan (1887-1967), Hans Dressler (1869-1943).
Realizacja kolejnego projektu sprawia, że Muzeum Karkonoskie posiada jedną z największych i najpełniej reprezentowanych kolekcji malarstwa pejzażu karkonoskiego, zarówno pod względem przedstawianych motywów, jak i autorów dzieł.
Anna Szczodrak
Dział Sztuki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
i Samorządu Województwa Dolnośląskiego