Logo Muzeum Karkonoskiego
IMMA Logo

Godziny otwarcia
wt.-nd. 9:00-17:00 

Muzeum Karkonoskie

Śladami Pamięci – wernisaż wystawy Tomasza Mielecha

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze i Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii zapraszają 5 października o godzinie 17:00 na wernisaż wystawy “Śladami Pamięci”.
Jej autorem jest Tomasz Mielech, członek Związku Polskich Artystów Fotografii, artysta znany Jeleniogórzanom z rozmaitych form aktywności. Jest kuratorem i organizatorem wystaw fotografii, prowadzi Galerię Korytarz i Jeleniogórską Szkołę Fotografii zajmuje się edukacją fotograficzną i organizuje Biennale Fotografii Górskiej, którego jest dwukrotnym laureatem. Jego twórczość fotograficzna odbiega od popularnych obecnie form obrazowania, bowiem artysta preferuje klasyczną fotografię, wykonywaną za pomocą kamer wielkoformatowych, gdzie obraz fotograficzny powstaje na materiale światłoczułym.
Wystawa pt. „Śladami pamięci” wykonana jest w taki właśnie sposób. Składa się z ok. 45 prac, powstałych z negatywów 13×18 cm, metodą kontaktową. Jej treść odnosi się do krajobrazu kulturowego Dolnego Śląska, a ściślej jego części: Górnych Łużyc. Autor obserwuje proces znikania: zabytków, architektury sakralnej, cmentarzy, domów a nawet całych miejscowości. To zjawisko występuje na wielką skalę w naszym regionie i nic nie wskazuje, że niebawem się zakończy. Jest wynikiem, jak w przypadku Górnych Łużyc działalności przemysłu górniczego, ale też rozmaitych zaniedbań i niewydolności systemu ich ochrony oraz społecznego przyzwolenia na taki stan rzeczy. Przyzwyczajamy się do widoku zdewastowanych pałaców i domostw, ruiny są elementem pejzażu. Tymczasem, jak zauważa Tomasz Mielech, ślady po dawnych mieszkańcach pozostają wciąż do odczytania, pamięć o nieistniejących już miejscach do zachowania i historie do oswojenia bądź do napisania od nowa.
Ta wystawa umożliwia widzom kontakt ze sztuką fotografii na najwyższym poziomie, gdzie treść i forma znakomicie współgrają. Daje także szansę na zastanowienie się nad kulturowym i społecznym kontekstem zjawiska oraz swoisty wgląd w to co utracone i to co zachowane.
Wystawę można oglądać do 31 października 2022.