Logo Muzeum Karkonoskiego
IMMA Logo

Godziny otwarcia
wt.-nd. 9:00-17:00 

Muzeum Karkonoskie

Refleksy i Refleksje

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze na retrospektywną wystawę szklanych rzeźb Czesława Zubera „Refleksy i Refleksje”, która trwać będzie od 29 czerwca do 2 września 2013 roku.

Ekspozycja ta jest niezwykłą okazją do obejrzenia po raz pierwszy od trzydziestu lat w Polsce dokonań artystycznych Czesława Zubera – jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie twórców szkła unikatowego. Okazją do zorganizowania wystawy jest jubileusz czterdziestolecia nieprzerwanej pracy artystycznej Autora, którego rzeźby zdobią kolekcje najważniejszych instytucji zajmujących się sztuką współczesną na całym świecie. Wystawa obejmuje dwadzieścia pięć rzeźb stworzonych w paryskiej pracowni artysty, a jej uzupełnieniem będą wielkoformatowe wydruki fotograficzne, ukazujące bogactwo i różnorodność sztuki Zubera.
Rzeźbione w wielkich bryłach przezroczystego szkła „głowy”, rytowane i pokrywane kolorową, transparentną emalią przykuwają uwagę dzięki niezwykłej sile wyrazu oraz ekspresji. Artysta łączy w swojej twórczości techniki rzeźbiarskie z malarstwem, wypracowując indywidualny sposób wypowiedzi artystycznej. W orbicie jego zainteresowań znajduje się przede wszystkim człowiek – jego umysł, miejsce w świecie oraz jego stosunek do otoczenia. Zuber porusza ważne dla każdej jednostki zagadnienia filozoficzne, poszukując poprzez rzeźbiarskie rozważania odpowiedzi na odwieczne pytania.

Wystawie towarzyszy katalog, podsumowujący czterdzieści lat intensywnej pracy twórczej Autora. Po zakończeniu ekspozycji w Jeleniej Górze, wystawa pokazywana będzie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

 

Wystawa współfinansowana z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

 

Patronat honorowy nad wystawą objęli:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego

 

Patronat medialny:
TV Dami, Nowiny Jeleniogórskie, Muzyczne Radio

Wystawa sfinansowana ze środków: