Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze serdecznie zaprasza 19 stycznia o godzinie 17:00 na czwarte spotkanie z cyklu „Spotkanie na Górze”.
Gościem spotkania będzie Pan Rafał Fronia, który zachęci do dyskusji nad pytaniem – po co w Górach wyciągamy aparat?
„Okiem mojego obiektywu odwiedzimy Góry pięciu kontynentów. Zapamiętane i dzięki temu unieśmiertelnione emocje i chwile ulotne, które wciąż mogą być żywe”.
Rafał Fronia – Jeleniogórzanin, sportowiec i miłośnik ultramaratonów, właściciel kartograficznego Wydawnictwa PLAN i marki Galileos.pl, mówi o sobie, że jest Romantykiem Gór Wysokich, którego wrażliwość i postrzeganie świata ukształtowały Góry, o których zawsze pisze dużą literą.
Uczestnik wielu wypraw w Góry najwyższe, w tym kilku zimowych, kiedy to spod Narodowej Wyprawy na K2 w 2018 roku wysyłał słynne Dzienniki. Wspinał się w Europie, Afryce, Azji i Ameryce. Zdobywca trzech ośmiotysięczników: Gasherbruma II, Lhotse i Broad Peaka.
W maju 2019 roku Rafał Fronia został wyróżniony jako jeden z uczestników organizowanej zimą wyprawy na K2 Nagrodą Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Nagroda została mu przyznana za akcję ratunkową, dzięki której uratowano Elisabeth Revol. Zdarzenie miało miejsce pod Nanga Parbat
W roku 2023 zorganizował i przeprowadził bezprecedensową wyprawę mającą na celu pochowanie ciała Tomasza Kowalskiego, który zginął w grani szczytowej Broad Peaku.
W dorobku literatury górskiej Rafała ukazały się książki: bestsellerowa “Anatomia Góry” i pełna poszukiwania sensu w górskich ścianach “Rozmowa z Górą”, a ostatnio “Skalny Pielgrzym” i refleksyjne powieści “Pasażer Bezpamięci” oraz “Inversio Temporis” Zawodowo pisze teksty krajoznawcze i tworzy przewodniki turystyczne.