Logo Muzeum Karkonoskiego
IMMA Logo

Godziny otwarcia
wt.-nd. 9:00-17:00 

Niedziela w Muzeum

Aleksandra Kujawska– doktorantka Katedry Szkła ASP Wrocław w pracowni Szkła Użytkowego prof. Beaty Mak-Soboty. Designem szkła zajmuje się od kilku lat, od czasu studiów na kierunku Projektowanie szkła, Wrocławskiej ASP (dyplom 2011) i studiów podyplomowych Szkło w Architekturze, Wrocławskiej ASP ( 2013). Inspiruje ją szkło: unikatowość i uroda tego tworzywa.

Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Cieplicach, na kierunku Szkło Artystyczne pod opieką artystyczną Władysława Czyszczonia, w obszarze historycznie związanym ze sztuką szkła. Szklarska Poręba, Sobieszów, Piechowice to kolebka polskiego  szkła. Przygotowuje się do napisania książki o hucie szkła Julia ze Szklarskiej Poręby i jej projektantach. Z inspiracji i potrzeby kontynuowania pracy wielkich mistrzów, powstają jej prace, realizowane w tych samych hutach, ale o nowoczesnym designie np. obiekty Egoist! czy Glass Garden. Żyje zgodnie z filozofią Eko, a jej elementy zawiera  w swojej twórczości. Chce, aby jej projekty niosły ze sobą przesłanie i spełniały funkcje społeczne jak np. Glass Garden, zgodne z współczesnymi trendami Urban Farming. Natura  i prawa zwierząt są dla niej ważne, wegetarianka od dziecka. We wrześniu 2015 Glass Garden i Egoist! zostały zaprezentowane na wystawie polskiego designu Polski Stół na EXPO w Mediolanie.

 

GLASS GARDEN

Miejskie rolnictwo, ogrodnictwo – urban farming. Glass Garden to odpowiedź na tęsknotę miejskiego człowieka za kontaktem z naturą. To zjawisko wykorzystywania przestrzeni miejskiej  i domowej w mieście do uprawiania kwiatów, ziół, warzyw.  Szklarenki oprócz korzyści estetycznych dostarczają wiele satysfakcji z uprawy. Ogród: jego poszczególne elementy, ilość i wielkość szklarenek dostosowana indywidualnie do potrzeb miejskiego farmera. Wykonane w hucie na gorąco, z piszczeli, bez konieczności użycia formy. Proste w wykonaniu i użyciu.

Glass Garden został doceniony przez środowisko artystyczne w Polsce i przyjęty do kolekcji polskiego szkła Muzeum Karkonoskiego.

 

Stożki EGOIST!

Szklana rzeźba, ze szkła kryształowego. Wykonana z formy, ręcznie szlifowana i polerowana. Barwiona w masie i na zimno. Ponadczasowy kształt stożka jest piękny sam w sobie, tworzywo – szkło kryształowe – nadaje obiektowi wyrafinowanego charakteru unikatowej rzeźby. Egoist! Jak wskazuje nazwa służy kontemplacji piękna i doskonałości samej w sobie. Energetyczna rzeźba wprowadza swoim kształtem dynamikę w przestrzeni, w której się znajduje.