Logo Muzeum Karkonoskiego
IMMA Logo

Godziny otwarcia
wt.-nd. 9:00-17:00 

MUZEUM W MAJU 2014.

W dniach 01-03.2014 r. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze serdecznie zaprasza do siedziby głównej i oddziałów:

  • Siedziba Główna przy ul. Matejki 28 – muzeum czynne w godzinach 09:00 -17:00
  • Muzeum Historii i Militariów – muzeum czynne w godzinach 09:00 -17:00
  • Muzeum Zamek w Bolkowie – 1,3,4.05 – muzeum czynne w godzinach 09:00 -18:00, 02.05 w godzinach 09:00 -17:00
  • Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie – muzeum czynne w godzinach 09:00 -17:00

1.05.2014 godz. 9.00 – 17.00
10 lat Polski w Unii Europejskiej zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania siedziby głównej przy ul. Jana Matejki 28. W wyniku realizacji projektów europejskich zostały zrealizowane dwie wystawy stałe: szkła artystycznego, wystawa poświęcona  historii Jeleniej Góry i regionu oraz najnowsza pn. My Jeleniogórzanie. 100 lat Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Na gości Muzeum którzy poprawnie odpowiedzą na pięć pytań czeka nagroda.

2.05.2014 
Szczególnie zapraszamy na godz. 13.00-13.30 na inscenizację przygotowaną przez Grupę Rekonstrukcyjną ARADO „Obrazy Matejki”, która rozgrywać się będzie przed” starym” wejściem do Muzeum. Inscenizacja przypomina o zdeponowaniu w jeleniogórskim muzeum obrazów Jana Matejki „Rejtan”, „Batory pod Pskowem” i „Unia Lubelska” odnalezionych przez prof. Stanisława Lorenza w Przesiece.

17.05.2014 r. NOC MUZEÓW 
Siedziba Główna przy ul. Jana Matejki 28
16.00 -18.00 Ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród „ Moja rodzina” i moja przygoda w Muzeum”
18.00 -Rozpoczęcie Nocy Muzeów

– uroczystość otwarcia

– pokaz unikatowych współczesnych obrazów malowanych na szkle z kolekcji muzeum

– prezentacja multimedialna Pamięć przedmiotu.
Prezentacja poświęcona zabytkowym przedmiotom przechowywanym w rodzinnych zbiorach powojennych osiedleńców; historie przedmiotów kumulujących pamięć o dziejach Polaków na przestrzeni XX stulecia, mgr Ignacy Dumin

19.10 Koncert Pieśni jak życie…

koncert pieśni ludowych w wykonaniu dolnośląskich laureatów Ogólnopolskich Festiwali Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

W przeciągu minionych trzech dekad liczni wykonawcy dolnośląscy zostali laureatami najważniejszego konkursu tradycji w Polsce prezentując zachowane do dziś bogactwo folkloru przeniesione z opuszczonych po 1945 roku swych rodzinnych regionów.

20.10 Smaki przeniesione w czasie

– degustacja tradycyjnych potraw kuchni regionalnych z Dolnego Śląska
– gawędy o dawnych ojczyznach Gawędy o dawnych ojczyznach, czasie przesiedleń i wielkiej wędrówce z udziałem powojennych ekspatriantów z Kresów wschodnich, polskich reemigrantów z Bośni oraz Górali Czadeckich.
Bezpośrednie relacje świadków wielkiej historii powojennego zasiedlania Dolnego Śląska przez Polaków; dramatyczne okoliczności opuszczania małych ojczyzn i trudne procesy adaptacyjne w nowej rzeczywistości stanowią część tożsamości dzisiejszych Dolnoślązaków.

20.30 Prelekcja i pokaz multimedialny: Kolberg dzisiaj, czyli antropologia stosowana – mgr Henryk Dumin

Szeroka panorama dolnośląskiego niematerialnego dziedzictwa kulturowego z ukazaniem fenomenów polskiej kultury dotrwałych do dziś na bazie wyłącznie ustnej transmisji międzypokoleniowej; przedstawienie efektów badań prowadzonych nieprzerwanie od 1983 roku w wśród mieszkańców Dolnego Śląska przez specjalistę w zakresie antropologii stosowanej; skarby kultury, ich znaczenie i praktyczne zastosowanie w życiu współczesnym.

21.30 Recital śpiewaczek ludowych. Występ wybitnych solistek starszego i młodego pokolenia z repertuarem pieśni ludowych

22.30 Pokaz magii leczniczej Zerwij ziele z pięciu miedz – pokaz magicznych sposobów uzdrawiania i zadawania czarów miłosnych. Inscenizacja tradycyjnych metod leczniczych i magii miłosnej w wykonaniu wiejskich artystów.
23.30-24.00  Prezentacja poezji ludowej

W sobotę 17 maja 2014 roku, w godz. 17.00 – 22.00 w Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze, odbędzie się czwarta edycja Wojskowej Nocy Muzeów.
W tym roku tematem przewodnim będzie 70 rocznica bitwy o Monte Cassino.

O godz. 16.00 w budynku muzeum przy ul. Sudeckiej 83, odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej historii 2 Korpusu Polskiego.
Na ekspozycji zwiedzający będą mogli zobaczyć uzbrojenie, umundurowanie i wyposażenie żołnierzy gen. Władysława Andersa z okresu formowania Armii Polskiej w ZSRR, jej ewakuacji do Persji, pobytu w Iraku i Palestynie wreszcie walk we Włoszech w 1944 i 1945 roku.
Dopełnieniem wystawy będą oryginalne amerykańskie, brytyjskie i niemieckie kroniki filmowe z okresu walk o Monte Cassino.
Podobnie jak w latach ubiegłych w trakcie Nocy Muzeów powstanie militarne graffiti, tym razem poświęcone zmaganiom żołnierzy 2 Korpusu Polskiego w walkach o Monte Cassino.
Na wystawie plenerowej dla gości Nocy Muzeów udostępnione zostaną wnętrza niektórych pojazdów wojskowych.
Żołnierze z 23 Śląskiego Pułku Artlerii z Bolesławca przygotują stanowisko z trenażerem strzeleckim.
Wojskowa Noc Muzeów nie może obejść się bez pysznej wojskowej grochówki, na którą wszystkich zapraszamy.
Realizacja Nocy Muzeum dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Jelenia Góra