IMMA Logo

Godziny otwarcia
wt.-nd. 9:00-16:00 

Muzeum Karkonoskie

Klub Młodych Archeologów przy Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze

Od lipca 2023 roku przy Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze działa Klub Młodych Archeologów. Organizacja stworzona i kierowana przez pracowników Działu Archeologii jeleniogórskiego Muzeum, w zamyśle ma skupiać wolontariuszy – młodzież jeleniogórskich szkół średnich, zainteresowaną hobbystycznie archeologią. Jest to również doskonałe miejsce dla osób zamierzających podjąć studia na kierunku Archeologia.

Celem utworzenia klubu było przybliżenie młodzieży z Jeleniej Góry i okolic, czym jest współczesna archeologia i jakimi metodami się posługuje, a także jak wyglądała przeszłość najbliższego nam regionu Sudetów Zachodnich.

Zamek Bolków, widok z wieży na północną część warowni w trakcie badań archeologicznych, lipiec 2023 r., fot. T. Miszczyk

Pierwszym poważnym sprawdzianem dla członków nowoutworzonego klubu był udział w wykopaliskach archeologicznych, które odbyły się w drugiej połowie lipca i na początku sierpnia 2023 roku na zamku Bolków. Badania zorganizowane zostały wspólnie przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szczegółowe informacje na temat wyników pierwszego sezonu badań archeologicznych zamku Bolków można znaleźć na stronie internetowej czasopisma „Archeologia Żywa”:
https://archeologia.com.pl/tysiace-fragmentow-kafli-i-nieznana-budowla-odkryte-na-zamku-bolkow/
oraz w National Geographic Polska:
https://www.national-geographic.pl/artykul/bogate-znaleziska-na-zamku-w-bolkowie-wsrod-nich-portrety-krolow-polski-i-danii-240206090507.

Dziedziniec wewnętrzny zamku Bolków w trakcie prac archeologicznych, lipiec 2023, fot. S. Wilk

W czasie trzech tygodni wytężonej pracy wolontariusze, wspólnie ze studentami, pod okiem zawodowych archeologów, odkrywali tajemnice bolkowskiej warowni. Poprzez udział w różnego rodzaju pracach mieli oni okazję zapoznać się z wszystkimi etapami badań, począwszy od eksploracji nawarstwień archeologicznych, przez sitowanie ziemi z wykopów w poszukiwaniu drobnych zabytków i makroszczątków, po mycie znalezionych zabytków. Niezwykle ważna była także możliwość bezpośredniego kontaktu ze studentami i prowadzącymi badania archeologami, którzy starali się na bieżąco wyjaśniać cel i znaczenie podejmowanych działań.

Wolontariusze z Klubu Młodych Archeologów i studenci archeologii UJ podczas badań archeologicznych zamku Bolków, lipiec 2023 r., fot. S. Wilk

Od września 2023 roku członkowie klubu uczestniczą w regularnych spotkaniach/ wykładach poświęconych zagadnieniom związanym z archeologią. Wśród tematów dotychczasowych spotkań znalazło się m.in. omówienie wyników ostatniego sezonu wykopalisk na zamku Bolków, z prezentacją poddanych konserwacji zabytków, średniowieczne zamki sudeckie, ale także rewolucja neolityczna i początki gospodarki wytwórczej w Europie Środkowej. Oprócz tego, w trakcie spotkań o charakterze roboczym, młodzież zapoznaje się z warsztatem pracy archeologa w muzeum.

Na wiosnę planowana jest wycieczka terenowa śladem średniowiecznych warowni zlokalizowanych wokół Jeleniej Góry, a także wizyta w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego i wspólne zwiedzanie Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu.

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół średnich z Jeleniej Góry i z regionu do dołączenia do Klubu Młodych Archeologów.
W końcu, kto będąc dzieckiem nie marzył o karierze archeologa?

dr Stanisław Wilk
kierownik Działu Archeologii Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze – opiekun Klubu Młodych Archeologów

Jeden z późnorenesansowych kafli z zamku Bolków, widok po odkryciu i po konserwacji. Na kaflu znajduje się wizerunek króla Danii Christiana IV lub elektora saskiego Christiana II, fot. T. Miszczyk, S. Wilk