Logo Muzeum Karkonoskiego
IMMA Logo

wt.-nd. 9:00-17:00

IMMA (International Mountain Museums Alliance) to Międzynarodowy Związek Muzeów Górskich.

Organizacja zrzesza muzea górskie z całego świata, jej głównym celem jest ochrona, badanie, rozpowszechnianie i wzmacnianie kultury górskiej oraz organizacja wspólnych projektów i wymiana doświadczeń między placówkami.

Wszystkie muzea członkowskie gromadzą archiwa i obiekty górskie jak również zajmują się historią eksploracji gór. Ich zbiory są ogólnodostępne, zarządzane naukowo i posiadają odpowiednie standardy jakości.

11 grudnia 2015 roku IMMA zawiązana została w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO-ONZ w Rzymie.

Członkami założycielami IMMA są: Narodowe Muzeum Górskie w Turynie (Włochy), Musée Alpin w Chamonix (Francja); Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem (Polska); Servei General d’Informació de Muntanya w Sabadell (Hiszpania) i Muzeum Whyte of Canadian Rockies w Banff (Kanada).

Z inicjatywy Pani Julity Izabeli Zapruckiej – Dyrektor Muzeum Karkonoskiego przed 2 laty rozpoczęliśmy starania o wstąpienie do Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich.

6 maja 2024 roku Dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze – Pani Julita Izabela Zaprucka – reprezentowała naszą instytucję na zgromadzeniu w Turynie, podczas którego przedstawiła bogatą historię i szeroką działalność Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, co spotkało się z wielkim zainteresowaniem i włączeniem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze w struktury tej prestiżowej organizacji.

Dzisiaj IMMA liczy kilkunastu członków z całego świata m.in. z: Włoch, Francji, Szwajcarii, Nepalu, Rumunii czy Kanady. Wśród polskich muzeów członkami są: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem oraz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.

Członkostwo w IMMA to niepowtarzalna szansa szerszej promocji wartości i treści związanych z działalnością muzeum na arenie międzynarodowej.