IMMA Logo

wt.-nd. 9:00-16:00

Muzeum Karkonoskie

Wystawa „W Cieniu Gór Olbrzymich. Czasy Nowożytne”

Muzeum Karkonoskie przygotowuje wystawę „W Cieniu Gór Olbrzymich. Czasy Nowożytne”.

Ta planowana od 28 października 2024  do 31 maja 2025 roku ekspozycja wpisuje się w cykl realizowanych przez muzeum wielkich, interdyscyplinarnych wystaw o charakterze edukacyjnym, których celem jest przybliżenie i popularyzacja wiedzy o historii i dziedzictwie materialnym i niematerialnym regionu Sudetów Zachodnich, na tle Europy Środkowej. Edukacja regionalna, jeden z priorytetów naszej działalności, jest niezwykle ważna, szczególnie na Dolnym Śląsku. Bogactwo kulturowe naszego regionu tworzone było przestrzeni wieków przez różne narodowości i kultury. Interdyscyplinarna wystawa obejmuje 215 lat rozwoju regionu zawierając się w szerokich ramach czasowych od XVI do XVIII wieku i koncentruje się na okresie w dziejach regionu, jakim było panowanie na omawianym terenie dynastii Habsburgów. Tematyka ta będzie zilustrowana za pomocą oryginalnych eksponatów z naszych zbiorów oraz obiektów wypożyczonych z innych muzeów. Ekspozycji towarzyszyć będzie bogaty program działań popularyzatorskich i edukacyjnych, skierowany do szerokiej międzynarodowej publiczności w różnym wieku. Przy realizacji wydarzenia podjęliśmy współpracę z Uniwersytetem Wrocławskim, szkołami w regionie, licznymi placówkami muzealnymi, instytucjami kultury. Oficjalnymi parterami wystawy są: Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze, Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze, Teatr  im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze. Patronatem honorowym wystawę objęli Ambasador Austrii w Polsce oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego.