IMMA Logo

wt.-nd. 9:00-17:00

Nowe Warsztaty w Muzeum Karkonoskim

Wrzesień to początek nowego roku szkolnego, więc również w naszym Muzeum, obok stałej oferty edukacyjnej, którą znajdziecie w dziale “Edukacja”, przygotowaliśmy warsztatowe nowości dla grup zorganizowanych, aby w przyjaznej atmosferze przybliżyć dzieciom i młodzieży historię rzemiosła tworzonego w naszym regionie, podczas wspólnych twórczych prac.

● Cieszące się bardzo dużą popularnością w trakcie wakacyjnych zajęć, SZKLANE LIZAKI INSPIROWANE SILVIO VIGLIATURO. Warsztaty manualne inspirowane współczesnym szkłem ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Wstępem do zajęć będzie omówienie prac słynnego w świecie artysty Silvia Vigliaturo, prezentowanych na stałej wystawie szkła współczesnego w Muzeum a następnie wykonanie kolorowego “lizaka” – fantazyjnej kompozycji z gotowych elementów szklanych klejonych na gorąco.

● MALI PROJEKTANCI. Wstępem do zajęć będzie krótki spacer po wystawie stałej szkła historycznego z uwzględnieniem zawodu projektanta szkła. Zaprezentowanie szkieł, wzorników szklarskich jako dzieł sztuki. W części manualnej dzieci wcielą się w rolę projektanta szkła i z gotowych szablonów 3D wykonają swój własny wzór poprzez dekorowanie dekorami, materiałami plastycznymi oraz flamastrami.

● SAKIEWKA KUPIECKA NA SKARBY. Przed częścią praktyczną uczestnicy warsztatu zapoznają się z ekspozycją stałą, przybliżającą historię rozwijającego się w tamtym czasie kupiectwa w naszym regionie. Warsztaty prowadzone techniką manualną polegającą na wykonaniu sakiewki/mieszka na skarby kupieckie. Działanie twórcze polega na stworzeniu formy worka z kawałka lnianego płótna i sznurka. Sakwa będzie ozdabiana np. kamieniami, koralami lub przyklejoną koronką. Dla dzieci przygotowaliśmy “skarby”, aby dać wyobrażenie, jak dawniej przechowywano kosztowności, które nosili kupcy zajmujący się handlem w dawnych wiekach.

● RĘCZNIE MALOWANA TORBA (motyw przewodni do wyboru: region lub postać z bajki). Warsztaty poprzedza oprowadzanie po wystawach stałych poświęconych tematyce regionalnej. W części praktycznej uczestnicy warsztatu będą mieli za zadanie wykonać kompozycję na bawełnianej torbie z gotowych szablonów z wybranymi motywami, następnie ręcznie ją pomalować. Wiodącym tematem ręcznie malowanych toreb będzie region między innymi: zabytki Jeleniej Góry i okolic, przyroda, Karkonosze. Propozycja dla najmłodszych warsztatowiczów to namalowanie postaci ze znanych kreskówek/bajek.

● A na złotą polską jesień przygotowaliśmy specjalny PAKIET ZABAW MANUALNYCH W PLENERZE DLA NAJMŁODSZYCH!
Na ten pakiet zabaw przygotujcie sobie więcej czasu, bo – będzie się działo!
Zaczynamy od KRÓTKIEGO SPACERU PO WYSTAWACH, podczas którego rozmawiamy o kolorach, barwach i ich oddziaływaniu. Następnie zapraszamy na PRACĘ MANUALNĄ: „KOLOROWA ABSTRAKCJA” – zabawa z kolorem i szklanymi kulkami w trakcie której mali artyści wykonają własną abstrakcję. Gdy dzieło będzie ukończone rozpocznie się GRA DRUŻYNOWA “NIESFORNY PĘDZEL” – grupa uczestników zajęć zostaje podzielona na dwa zespoły. Gra polega na rywalizacji, która z drużyn jako pierwsza namaluje pędzlem zawieszonym na sznurku kształt domu. Po zawodach czas na DOŚWIADCZENIE – OŻYWIONY OBRAZ, KOLOROWE PŁYWAJĄCE RYBKI. Zabawne doświadczenie z kolorowymi flamastrami i wodą, polegające na wspólnym tworzeniu wodnego świata i jego mieszkańców. Zwieńczeniem zadania będzie stworzenie ożywionego obrazu. Wspólne spotkanie zakończą MALARSKIE IMPRESJE – MALARSKA PRACA ZBIOROWA W PLENERZE. Najmłodsi uczestnicy zajęć stworzą na folii zbiorową pracę malarską pt. „Chodź pomaluj mój świat”.

Koszt warsztatów/pakiet zabaw – 15 zł od osoby. Materiały zapewniamy na miejscu.

Więcej informacji oraz rezerwacja zajęć:
telefon: 756455089,
e-mail: edukacja@muzeumkarkonoskie.pl