Standardy Ochrony Małoletnich
w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze
oraz w Oddziałach:
Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
Dom Carla i Gerharta Hauptmanów w Szklarskiej Porębie,
Muzeum Zamek Bolków w Bolkowie.
Spis treści:
Rozdział 1. Preambuła, czyli wstęp do dokumentu.
Rozdział 2. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między personelem Muzeum Karkonoskiego, a małoletnim, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich.
Rozdział 3. Zasady relacji między małoletnimi w Muzeum.
Rozdział 4. Zasady reagowania w przypadku podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia.
Rozdział 5. Dostęp do informacji o Standardach oraz ich propagowanie.
Rozdział 6. Monitoring stosowania Standardów oraz propagowanie informacji o nich.
Rozdział 7. Przepisy końcowe.
Załączniki:
Nr 1 NOTATKA SŁUŻBOWA
Nr 2 KARTA INTERWENCJI
Nr 3 SKRÓCONA WERSJA STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH
Rozdział 1.
Preambuła, czyli wstęp do dokumentu
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze (dalej zwanego „Muzeum”) wobec małoletnich (każdej osoby do ukończenia 18-ego roku życia, dalej zwanych również „dziećmi”), jest dobro dzieci i dbałość o ich dobrostan. Wpisują się one w statutowe cele Muzeum, w szczególności prowadzenie działalności edukacyjnej i upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, realizowane poprzez dostęp do dóbr kultury, tworzenie dostosowanych do wieku małoletnich treści oraz kierowane działania edukacyjne, w szczególności lekcje muzealne i warsztaty.
Przebywanie małoletniego na terenie Muzeum i Oddziałów odbywa się wyłącznie w obecności opiekuna prawnego lub osoby wskazanej przez opiekuna prawnego (uprawnionych opiekunów).
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze nie udostępnia małoletnim urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu. Dostęp do sieci Wi-Fi Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze jest zabezpieczony hasłem.
Rozdział 2.
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między personelem Muzeum Karkonoskiego a małoletnimi, z uwzględnieniem zachowań niedozwolonych wobec małoletnich.
1. W komunikacji z dziećmi i podejmowanych relacjach personel Muzeum kieruje się następującymi zasadami:
a. Odnosi się do dziecka w sposób profesjonalny i podmiotowy. Informuje o podejmowanych działaniach wobec małoletniego.
b. Odznacza się cierpliwością i odnosi się do małoletniego z szacunkiem. Nie lekceważy, nie zawstydza, nie upokarza i nie obraża małoletniego.
c. W równym stopniu docenia i szanuje wkład wszystkich dzieci w podejmowanie działania, unikając faworyzowania wybranych dzieci.
d. Uważnie słucha dziecka i udziela mu odpowiedzi w sposób dostosowany do jego wieku i danej sytuacji.
e. Jest uwrażliwiony na przemoc rówieśniczą.
f. Zachowuje szczególną rozwagę w przypadku kontaktu fizycznego z małoletnim, ograniczając go do uzasadnionego minimum, spełniającego kryteria bezpiecznego kontaktu. Za bezpieczny kontakt fizyczny można uznać przypadki, gdy: wynika on ze specyfiki prowadzonych działań edukacyjnych, względów bezpieczeństwa lub jest odpowiedzią na spontaniczne potrzeby dziecka w danym momencie oraz uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. W kontaktach tych należy kierować się zawsze swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję dziecka, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie) i zachowując świadomość, że nawet przy dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez dziecko lub osoby trzecie.
g. Nie utrwala wizerunku dziecka do celów prywatnych.
h. Informuje dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą o tym powiedzieć opiekunowi lub wyznaczonemu do tego pracownikowi Muzeum.
i. Nie pozostaje sam na sam z małoletnim, zawsze przebywając z dzieckiem w towarzystwie rodziców bądź uprawnionych opiekunów albo innego członka personelu Muzeum.
2. W kontaktach z małoletnimi zabrania się:
a. Stosowania jakiejkolwiek formy agresji, przemocy psychicznej czy fizycznej wobec małoletniego.
b. Zawstydzania, upokarzania, lekceważenia i obrażania dziecka.
c. Podnoszenia głosu na dziecko w sytuacji innej niż wynikająca z bezpieczeństwa dziecka lub innych dzieci.
d. Stosowania wypowiedzi naruszających godność osobistą dziecka (np. komentarzy na temat wyglądu, cech fizycznych, niepełnosprawności, poglądów).
e. Przebywania sam na sam z dzieckiem.
f. Bicia, szturchania, popychania oraz naruszania integralności fizycznej dziecka w jakikolwiek inny sposób.
g. Ujawniania informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci.
h. Przekazywania dziecku prywatnych danych kontaktowych do siebie (np. numer telefonu, adres e-mail, dane kontaktowe w mediach społecznościowych), jak również przyjmowania takich ze strony małoletniego. Zabrania się nawiązywania kontaktów z dziećmi poprzez przyjmowanie bądź wysyłanie zaproszeń w mediach społecznościowych.
i. Kontynuowania kontaktu z małoletnimi poza miejscem i godzinami pracy.
j. Zachowywania się w obecności dziecka w sposób niestosowny, w tym: używania wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienia obraźliwych uwag, nawiązywania w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywania wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszania, przymuszania, gróźb).
k. Zakazane jest promowanie i proponowanie małoletnim alkoholu, wyrobów tytoniowych, nielegalnych substancji, jak również używanie ich w obecności dzieci.
Rozdział 3.
Zasady relacji między małoletnimi w Muzeum
1. W celu zapewnienia małoletnim lepszej ochrony, małoletni zobowiązani są do przestrzegania norm i zasad obowiązujących w Muzeum oraz stosowania się do poleceń personelu oraz opiekunów.
2. Małoletni przebywają na terenie Muzeum w obecności opiekuna.
3. W komunikacji pomiędzy sobą, małoletni powinni kierować się następującymi zasadami:
a. Zachowują się w kulturalny sposób, z szacunkiem i życzliwością odnosząc się do koleżanek i kolegów.
b. Traktują kolegów i koleżanki w równy sposób, bez względu na: pochodzenie, narodowość, religię, status ekonomiczny, cechy fizyczne, wiek, płeć, orientację seksualną, niepełnosprawność.
c. Szanują prawa koleżanek i kolegów do odmienności opinii i poglądów. Własne opinie wyrażają w sposób kulturalny nie naruszając wrażliwości i dóbr osobistych innych osób.
d. Nie stosują przejawów agresji słownej i fizycznej. Przeciwstawiają się takim zachowaniom w swoim otoczeniu, w razie konieczności zgłaszając niewłaściwe przypadki opiekunom lub personelowi Muzeum.
4. We wzajemnych kontaktach między małoletnimi zabrania się:
a. Stosowania jakichkolwiek form agresji i przemocy fizycznej oraz psychicznej.
b. Naruszania nietykalności osobistej koleżanek i kolegów.
c. Stwarzania niebezpiecznych sytuacji na terenie Muzeum.
d. Samowolnego oddalania się od grupy bez zgody opiekunów lub personelu Muzeum.
e. Stosowania wulgaryzmów, zachowań powszechnie uznanych za aroganckie i niegrzeczne, siłowego rozwiązywanie konfliktów.
f. Wzajemnego zawstydzania, upokarzania, lekceważenia i obrażania przez małoletnich.
g. Łamania zasad określonych w regulaminie zwiedzania Muzeum, w szczególności: biegania, przeszkadzania innym zwiedzającym, dotykania eksponatów.
h. Utrwalania wizerunku (fotografowania, filmowania) i upubliczniania zdarzeń z udziałem innych w sytuacji, gdy nie wyrazili oni na to zgody i w sytuacjach, które mogą ich zawstydzić lub obrazić.
Rozdział 4.
Zasady reagowania w przypadku podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia
1. Każdy członek personelu Muzeum zobowiązany jest do dbałości o stosowanie Standardów oraz reagowania w każdym przypadku stwierdzenia zachowań niezgodnych z ich zapisami.
2. W przypadku powzięcia podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, lub zgłoszenia takiej okoliczności przez dziecko lub opiekuna dziecka, personel zobowiązany jest poinformować o tym fakcie Koordynatora ds. Standardów Ochrony Małoletnich (zwanego dalej „Koordynatorem”). Osoba zgłaszająca na potrzeby zgłoszenia sporządza notatkę służbową (załącznik nr 1) i przekazuje ją Koordynatorowi w formie pisemnej lub mailowej, na adres wskazany na stronie internetowej Muzeum.
3. W przypadku osoby nie będącej członkiem personelu Muzeum, zgłoszenie odbywa się w formie notatki przekazanej do Koordynatora drogą mailową, na adres wskazany na stronie internetowej Muzeum.
4. W przypadku pozyskania informacji o podejrzeniu krzywdzenia małoletniego Koordynator informuje o tym fakcie Dyrektora Muzeum, a następnie dokonuje wszelkich ustaleń i uzupełnia kartę interwencji (załącznik nr 2).
5. W przypadku, gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez członka personelu Muzeum, wówczas osoba ta zostaje odsunięta od wszelkich form kontaktu z dziećmi do czasu wyjaśnienia sprawy.
6. Wyniki ustaleń wraz z uzupełnioną kartą interwencji Koordynator przekazuje Dyrektorowi Muzeum celem podjęcia decyzji, co do dalszego procedowania.
7. W przypadku stwierdzenia krzywdzenia małoletniego Dyrektor:
– przekazuje zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do właściwej miejscowo policji lub prokuratury – jeśli uznano, że popełniono wobec dziecka przestępstwo;
– informuje właściwy ośrodek pomocy społecznej – jeśli uznano, że opiekun dziecka zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne lub rodzina jest niewydolna wychowawczo, bądź rodzina lub opiekun prawny stosuje przemoc wobec dziecka;
8. W przypadku, gdy podejrzenie zagrożenia bezpieczeństwa dziecka zgłosili opiekunowie dziecka, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów dziecka na piśmie.
9. W przypadku stwierdzenia krzywdzenia małoletniego Dyrektor lub Koordynator informują opiekunów o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinno-opiekuńczy, lub najbliższy ośrodek pomocy społecznej).
10. Po poinformowaniu opiekunów, Dyrektor składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa lub zawiadamia odpowiednie instytucje. Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach tych instytucji.
11. W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu personel Muzeum zobowiązany jest niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112. Poinformowania służb dokonuje członek personelu, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu i informuje o tym fakcie Koordynatora. Następnie osoba zgłaszająca i Koordynator wypełniają kartę interwencji.
12. Z przebiegu każdej interwencji sporządza się kartę interwencji. Kartę załącza się do rejestru interwencji prowadzonego przez Muzeum.
13. Wszyscy pracownicy Muzeum i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając przekazywanie informacji uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
Rozdział 5.
Dostęp do informacji o Standardach oraz ich propagowanie
1. Standardy Ochrony Małoletnich są udostępniane pracownikom, małoletnim i ich opiekunom na każdorazowe żądanie.
2. Na potrzeby małoletnich udostępniona jest skrócona wersja Standardów (Załącznik nr 3).
3. Standardy umieszcza się na stronie internetowej Muzeum oraz wywiesza w widocznych miejscach w obiektach, w których prowadzone są działania edukacyjne i inne umożliwiające realizację zainteresowań przez małoletnich, w wersji zupełnej oraz skróconej, przeznaczonej dla potrzeb małoletnich.
Rozdział 6.
Monitoring stosowania Standardów oraz propagowanie informacji o nich
1. Dyrektor wyznacza Koordynatora ds. Standardów Ochrony Małoletnich w Siedzibie Głównej oraz Oddziałach:
a. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze – Siedziba Główna – Kierownik Działu Edukacji, Promocji i Organizacji
b. Muzeum Historii i Militariów- Kierownik Oddziału
c. Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie – Kierownik Oddziału
d. Muzeum Zamek Bolków w Bolkowie – Kierownik Oddziału
3. Koordynator odpowiedzialny jest za:
a. Monitorowanie realizacji i przestrzegania Standardów.
b. Reagowanie na sygnały naruszenia Standardów zgodnie z ujętymi w standardach procedurami.
c. Prowadzenie rejestru zgłoszeń.
Rozdział 7.
Przepisy końcowe
1. Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
2. Treść Standardów zamieszcza się na tablicy informacyjnej dostępnej dla ogółu pracowników oraz do wglądu u Koordynatorów ds. Standardów Ochrony Małoletnich w Siedzibie Głównej oraz Oddziałach .
3. Standardy są dostępne także na stronach internetowych:
www.muzeumkarkonoskie.pl
www.muzeumdomhauptmannow.pl ,
www.militaria-muzeum.pl,
www.zamek-bolkow.info.pl
Załącznik nr 1 do Standardów Ochrony Małoletnich w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze i jego Oddziałach.
NOTATKA SŁUŻBOWA
1. Imię i nazwisko osoby sporządzającej notatkę z wskazaniem stanowiska służbowego:
2. Dane osób uczestniczących w zdarzeniu:
3. Miejsce zdarzenia:
4. Data zdarzenia:
5. Opis zdarzenia:
6. Świadkowie zdarzenia (imię i nazwisko):
7. Podjęte działania:
………………………………………………………… …………………………………………………………………………..
(podpis osoby sporządzającej notatkę) (podpis osoby/ osób uczestniczących w zdarzeniu)
Załącznik nr 2 do Standardów Ochrony Małoletnich w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze i jego Oddziałach.
KARTA INTERWENCJI
1. Imię i nazwisko dziecka:
2. Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia):
3. Imię i nazwisko osoby zawiadamiającej o podejrzeniu krzywdzenia:
4. Imię i nazwisko osoby podejrzanej o krzywdzenie/krzywdząca:
5. Opis podjętych działań, innych niż interwencja (data, działanie):
6. Forma podjętej interwencji:
7. Dane dotyczące interwencji:
(nazwa organu, do którego zgłoszono interwencję i data interwencji)
Załącznik nr 3 do Standardów Ochrony Małoletnich w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze i jego Oddziałach.
Skrócona wersja Standardów Ochrony Małoletnich
Muzeum jest miejscem przyjaznym dla wszystkich. Każdy jest w nim mile widziany i może czuć się w nim bezpiecznie. Poniżej dowiesz się więcej o tym, w jaki sposób dbamy o Twoje bezpieczeństwo.
Czego możesz oczekiwać?
• Szacunku – bez względu na to jak wyglądasz, jaka jest twoja niepełnosprawność, ile masz lat, jaka jest twoja płeć, jakiego jesteś wyznania czy skąd pochodzisz.
• Uważnego słuchania co masz do powiedzenia.
• Odpowiedzi na Twoje pytania i wątpliwości.
• Zrozumienia Twoich obaw i poszanowania Twojej wrażliwości.
• Pomocy jeśli będziesz czuć się niekomfortowo lub spotka Cię krzywda ze strony rówieśników albo osób dorosłych.
Jakie zachowania są zabronione?
• Krzywdzenie innych – zarówno fizyczne jak i psychiczne.
• Stosowanie jakiejkolwiek formy agresji i przemocy – krzyku, bicia, szturchania, grożenia, zastraszania.
• Lekceważenie i nierówne traktowanie.
• Zmuszanie do niewłaściwych zachowani i działań.
Gdzie możesz szukać pomocy?
– zgłoś się do rodzica, opiekuna lub pracownika muzeum
– zgłoś się do Koordynatora ds. Standardów Ochrony Małoletnich w Muzeum
– lub zadzwoń na jeden z poniższych numerów:
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
112 – telefon alarmowy