W zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze znajduje się unikatowy drewniany model ewangelickiego kościoła Łaski w Jeleniej Górze wykonany przez jego architekta Martina Frantza w 1709 r. Model jest wizualnym przedstawieniem projektu według którego wybudowano kościół w latach 1709 – 1718. Budowla stoi do dziś i jest obecnie katolickim kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, od 1957 r. pełni rolę kościoła garnizonowego Wojska Polskiego. Do 1945 r. był to luterański kościół Łaski pw. Krzyża Chrystusowego (niem. Gnadenkirche zum Kreuze Christi).
Zachowany drewniany model pozwala na analizę zmian w stosunku do projektu wprowadzonych w czasie budowy i w okresie późniejszym, zwłaszcza po pożarze z 16 października 1806 r. Na jego wykonanie Frantz miał niewiele czasu, ponieważ ostateczna zgoda na budowę wydana została przez cesarza 13 lutego, a projekt przedstawiony został gminie protestanckiej 21 marca 1709 r.
Geneza powstania modelu, tło historyczne, postać architekta i zarazem autora modelu oraz dokładny opis tego niezwykłego obiektu, zostaną omówione przez Kierownik Działu Sztuki – Annę Szczodrak, na spotkaniu 15 lutego o godzinie 12:00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
Na tematyczne “Soboty z Kustoszem” obowiązuje jedynie zakup biletu wstępu do Muzeum, bez dodatkowych opłat oprowadzania.