Strona główna » Lekcje Muzealne i Animacje dla dzieci
Lekcje Muzealne i Animacje dla dzieci
27 września 2022
Mamy do zaoferowania Państwu lekcje muzealne oraz animacje poświęcone różnym dziedzinom kultury. Wszystkie zajęcia zakładają aktywny udział uczestników i są okazją do połączenia nauki z pasją tworzenia, samodzielnymi poszukiwaniami, ćwiczeniem umiejętności pracy indywidualnie oraz w grupach. Wpisując się w podstawy programowe, nasza oferta uzupełnia program nauczania, a przede wszystkim inspiruje do własnych działań twórczych.
INFORMACJE PODSTAWOWE
Opiekunowie grupy mają wstęp do muzeum bezpłatny.
Cena animacji: 30 zł/grupa
Cena lekcji: 10 zł/os
Wpłaty dokonuje się w kasie muzeum, istnieje możliwość wystawienia faktury.
Zajęcia są prowadzone od wtorku do piątku.
Czas trwania zajęć od 45 – 60 min.
Rezerwację lekcji prosimy dokonywać z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
Zajęcia są prowadzone wyłącznie z grupami wcześniej umówionymi.
Prosimy o poinformowanie w przypadku rezygnacji.
Udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Karkonoskie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rejestrację fotograficzną i wykorzystanie zdjęć na potrzeby Muzeum Karkonoskiego.
REZERWACJA ZAJĘĆ:
telefonicznie: 75 64 550 89,
mailowo: edukacja@muzeumkarkonoskie.pl
Prosimy o dokładne ustalenie terminu zajęć oraz podanie informacji o liczebności grupy i adresu kontaktowego wraz z numerem telefonu i nazwiskiem nauczyciela lub opiekuna.
Wykłady – lekcje muzealne:
- Kto tworzy książkę?
Spotkanie w bibliotece muzealnej przybliżające dzieciom szereg zagadnień związanych z książką, biblioteką, czytaniem.
Jak powstaje książka? Jakie są jej poszczególne etapy, jak nazywają się jej części? Jakie są jej funkcje? Co daje nam czytanie? Jaki wpływ na nas ma sięganie do książek? Czym we współczesnym świecie jest biblioteka?
Na zajęciach poznajemy odpowiedzi na te wszystkie pytania. Porównujemy starą książkę, starodruk oraz książkę współczesną.
Grupa: max 15 osób. Lekcja będzie przeprowadzona w bibliotece muzealnej.
W przypadku większej ilości osób, grupa dzielona jest na pół.
Dawno, niedawno…, dzisiaj.
Prelekcja na temat powojennych procesów osiedleńczych na Dolnym Śląsku, tożsamości kulturowej oraz niematerialnego dziedzictwa wraz z pokazem fotogramów.
- Skarby z karkonoskich pół, łąk i lasów.
Opowieść o historii i tradycjach ziołolecznictwa w Karkonoszach. Kim byli i czym zajmowali się karkonoscy Laboranci. Jakie rośliny, zioła i minerały wykorzystywali w swojej działalności.
Lekcja odbywa się na sali muzealnej, przy szafie ostatniego Laboranta, będącej eksponatem na wystawie stałej Muzeum.
- Techniki zdobienia szkła na wybranych przykładach ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Podczas zajęć uczestnicy, zapoznają się z warsztatem twórczym dekoratorów szkła oraz projektami i wzornikami karkonoskich mistrzów. Lekcja w formie prelekcji z prezentacją multimedialną.
- Szklana pamiątka z Karkonoszy – rozwój nurtu pamiątkowego w rzemiośle szklarskim.
W ramach lekcji poznamy historię naczyń o charakterze pamiątkowym w oparciu o dekoracje malarskie znanych uzdrowisk śląskich. Lekcja w formie prelekcji z prezentacją multimedialną.
- Moja przygoda w Muzeum, czyli co to jest muzeum i do czego służy?
(lekcja dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat)
Zajęcia przeznaczone dla dzieci, odwiedzających muzeum po raz pierwszy. Wprowadzenie najmłodszych w podstawowe określenia stosowane w sztuce, muzeum , jak: dzieło sztuki, eksponat, wystawa, kolekcja, praca muzealnika, rzemiosło.
ANIMACJE DLA DZIECI, 6 – 12 LAT:
- Muzealna zgaduj zgadula – zabawy przy chacie
Zwiedzanie chałupy karkonoskiej i krótka opowieść o sposobie budowania, wyposażenia wnętrza, także o rzemiośle i zajęciach ludności wiejskiej. Zabawna animacja w postaci zgadywania materiałów i narzędzi używanych w dawnym gospodarstwie domowym za pomocą zmysłu dotyku i zapachu. Układanie puzzli z wizerunkiem Jeleniej Góry.
- Poszukiwacze skarbu. Od minerału do szkła – żywe lekcje muzealne połączone z zabawą.
Spacer z rekwizytami po wystawach stałych: opowieść o Walonach, kim byli i czym się zajmowali, a także czym są znaki walońskie? Co to jest minerał, kamień szlachetny. Po części teoretycznej oferujemy zabawę w grupach – ukrywanie i poszukiwanie skarbu (minerały i kamienie).
- Muzealna zgaduj zgadula – zabawy o szkle
Krótka historia szkła. Jak powstaje, czym jest oraz jakie jest jego przeznaczenie? Szkło optyczne, zniekształcanie obrazu, działanie iluzji. Animacja w zabawie, polegająca na rozpoznaniu technik szklarskich w zdobieniu szkła – malowanie na zimno, rytowanie, szlifowanie, grawerowanie. Układanie puzzli, zabawy ruchowe.