IMMA Logo

Godziny otwarcia
wt.-nd. 9:00-16:00 

Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 “Szlaki, Sieci, Połączenia”

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze wraz z Oddziałami serdecznie zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa!

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem “Szlaki, Sieci, Połączenia”. Poniżej przedstawiamy szczegóły wszystkich atrakcji jakie dla Państwa przygotowaliśmy w dwa weekendy września.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze:

6.09.2024

• godz. 12:00

Otwarcie wystawy konkursowej oraz wystaw towarzyszących XXIII Biennale Fotografii Górskiej.

Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze to nie tylko konkurs fotografii górskiej o najdłuższej w Polsce , bo 44- letniej tradycji , ale także jedno z najważniejszych i najbardziej popularnych tego typu wydarzeń w Polsce. Organizatorem konkursu jest Jeleniogórskie Centrum Kultury w partnerstwie z Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Wystawa konkursowa XXIII Biennale Fotografii Górskiej:

Wystawa jest prezentacją prac laureatów i wybranych autorów do 23 edycji konkursu Biennale fotografii Górskiej w Jeleniej Górze organizowanego przez Jeleniogórskie Centrum Kultury a partnerem przy organizacji Biennale jest Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. To najstarszy w Polsce konkurs poświęcony fotografii o tematyce górskiej w, którym mogą wziąć udział wszyscy fotografujący bez żadnych ograniczeń.

W tym roku na konkurs wpłynęło 608 fotografii nadesłanych przez 89 autorów. Jury konkursu zakwalifikowało do wystawy 223 fotografie 76 autorów.

Wystawy towarzyszące:

Wojciech Zawadzki – „Tatry”, Janusz Nowacki – „Impresje Tatrzańskie. Zapisy doznanych wrażeń w krainie granitu, wody i światła. Gdzie rytami czas pisał swoją historię.”, „Polska droga w Himalaje. Atlas Wysoki 1934”, „In memoriam Tadeusz Piotrowski”

7.09.2024

• godz. 10:00 – 15:00

Sympozjum poświęcone fotografii górskiej

Wykłady i spotkania z fotografami m.in.

– prof. Marek Szyryk – „Między halogenkami a technologią AI”

– Rafał Swosiński – fotografie z Tatr i Karkonoszy

– Zbigniew Ładygin – Polska droga w Himalaje. Atlas Wysoki 1934

– spotkanie z Marcinem Bawcem – laureatem I nagrody w konkursie Biennale Fotografii Górskiej

– In Memoriam Tadeusz Piotrowski – spotkanie z Danuta Piotrowską

– Promocja książek z serii „IN MEMORIAM TADEUSZ PIOTROWSKI”

Serię „In memoriam Tadeusz Piotrowski” tworzą reprinty książek napisanych przed laty przez Tadeusza Piotrowskiego, a także książki, których napisać nie zdążył, na które składają się pozostawione różnorodne materiały, notatki, listy, fotografie, zebrane i opracowane po jego śmierci. Publikacje te powstają, aby zachować́ pamięć o tych, którzy pozostali na zawsze w ukochanych, bezlitosnych górach, a również dla tych, którzy szczęśliwie z gór powrócili.

• godz. 10:00 – 17:00 (przerwa w pokazach 13:00 – 14:00)

Pokazy wytopu szkła w Laboratorium Szkła przy Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Aleksandra Kujawska – ceniona rzeźbiarka i projektantka szkła. Artystka, dzięki mocom natury, tworzy w ogniu, dymie i wodzie szklane dzieła. Jesienne Karkonosze w mgle, zapachu liści i runa po deszczu, będą inspiracją prac artystki podczas tegorocznych EDD.

• godz. 11:00 – 15:00

Do Holu Głównego w Muzeum Karkonoskim zawita rzeźbiarz, grawer – Marcin Zieliński ze „Szklanej Manufaktury”, który będzie tworzył dla chętnych oryginalne napisy grawerowane na zakupionych w muzealnym sklepiku szkłach.

8.09.2024

• godz. 10:00 – 17:00 (przerwa w pokazach 13:00 – 14:00)

Pokazy wytopu szkła w Laboratorium Szkła przy Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Marcin Zieliński – uznany grawer, rzeźbiarz szkła ze „Szklanej Manufaktury” przy piecu hutniczym w Laboratorium Szkła będzie tworzył fantazyjne elementy do szklanych figur wielkoformatowych.

• godz. 11:00 – 15:30 (przerwa w warsztatach 13:00 – 13:30)

„Szklany wisiorek” – warsztaty dla dzieci. Wykonanie z materiałów plastycznych oraz szklanych elementów, ozdobnego oryginalnego wisiorka.

15.09.2024

• godz. 11:00-14:00

Pokazy kowalskie. W trakcie pokazów zostanie wykuty czekan. Szlaki turystyczne w Karkonoszach tworzą sieć kilkuset kilometrów tras. Czekam był niezbędny w pieszej wędrówce na szlakach turystycznych w warunkach zimowych , gdzie śnieg i lód tworzą miejscami barierę nie do przejścia lub jest to bardzo niebezpieczne. Szlaki turystyczne w Karkonoszach tworzą sieć kilkuset kilometrów tras.

Czekan będzie wykuwał kowal Michał Kułacz z „Kuźni Karkonosze”. 

• godz. 12:00

„Śnieżka – jeden szczyt, wiele połączeń”. Wojciech Szczerepa – pracownik Działu Historii Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze) podczas wykładu zabierze nas w podróż opowiadającą o ciekawych i wielonarodowych dziejach turystyki na Śnieżce.

Zobacz wpis

Muzeum Historii i Militariów:

7.09.2024

• godz. 11:00 – 13:00

Szlakiem garnizonu w Jeleniej Górze. Prelekcja oraz spacer po terenie dawnej jednostki wojskowej przy ul. Sudeckiej 81.

Plan wycieczki:

1. Spotkanie na terenie muzeum o godz. 11:00.

2. Prelekcja na temat ciekawostek dotyczących garnizonu w Jeleniej Górze.

3. Zwiedzanie ekspozycji muzealnych z przewodnikiem.

4. Spacer po terenie byłej jednostki ze szczególnym uwzględnieniem śladów po byłej jednostce wojskowej.

Spotkanie przewidziane dla 30 osób, obowiązują zapisy pod nr tel: +48 699 989 090, e-mail:biuro@militaria-muzeum.pl

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie:

14.09.2024

• godz. 16:00 – 18:00

„Szkice z Karkonoszy” – prezentacja filmu inspirowanego postacią Caspara Davida Friedricha.

Latem 1810 roku artysta Caspar David Friedrich wraz ze swoim przyjacielem Georgiem Friedrichem Kerstingiem wybrał się na wędrówkę z Drezna na Śnieżkę. Codziennie spacerowali i rysowali; szkic stał się później obrazem „Eldena w Karkonoszach”, który obecnie wisi w Państwowym Muzeum Pomorskim. Przedstawia ruiny klasztoru Eldena w jego rodzinnym mieście Greifswaldzie naprzeciw grzbietu Karkonoszy. Film jest ubiegłoroczną próbą powtórzenia przeżyć tego krajobrazu, wędrówek po górach i codziennej pracy twórczej z małą międzynarodową grupą w miejscach, które Fryderyk prawdopodobnie widział podczas swojej wędrówki w 1810 roku.

15.09.2024

• godz. 9:30 oraz 14:00

Wędrówka szlakiem bohaterów “Schroniska, które przetrwało” Sławka Gortycha.

Wędrówka szlakiem bohaterów „Schroniska, które przetrwało” wzdłuż sieci trakcyjnej zabytkowej linii kolejowej, w poszukiwaniu połączeń między światem dawnych i współczesnych pisarzy związanych ze Szklarską Porębą. Dom Carla i Gerharta Hauptmannów zaprasza na wycieczkę po Szklarskiej Porębie, którą poprowadzi autor karkonoskich kryminałów Sławek Gortych. Trasa spaceru będzie wiodła częściowo wzdłuż zabytkowej linii kolejowej numer 311, na której toczy się akcja powieści Gortycha „Schronisko, które przetrwało”.

Udział w spotkaniu i wycieczce jest bezpłatny, wskazane jest ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy pod nr tel. 75 717 26 11.

Muzeum Zamek Bolków:

14.09.2024

• godz. 9:00 – 18:00

Na szlaku zamków piastowskich. Piknik rzemieślniczo-historyczny i gra terenowa na Zamku Bolków.

Zdobywcy Szlaku Zamków Piastowskich – gra terenowa na Zamku Bolków polegająca na odnajdywaniu wskazówek w postaci kodów QR, rebusów, zadań, na finale których każdy uczestnik otrzyma pieczątkę.

Zapraszamy na zwiedzanie Zamku Boków w ramach EDD 2024. W programie wiele atrakcji historycznych i rzemieślniczych m.in. warsztaty kowalskie i zielarskie oraz oprowadzenie z przewodnikiem, także gra terenowa – Zdobywcy Szlaku Zamków Piastowskich – organizowana w ramach Szlaku Zamków Piastowskich.