IMMA Logo

Godziny otwarcia
wt.-nd. 9:00-16:00 

Muzeum Karkonoskie

ÀIVA. Ślady wody. Doliny Lanzo, Piemont, Włochy Wystawa fotografii

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy

ÀIVA. Ślady wody. Doliny Lanzo, Piemont, Włochy (ÀIVA. Segni d’acqua. Valli di Lanzo, Piemonte, Italia)

Kuratorzy: Aldo Audisio i Laura Gallo

Wernisaż wystawy odbędzie się 4 kwietnia 2025 o godzinie 17:00 w Galerii na Górze w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Tematem wystawy prezentowanej od  4 kwietnia 2025 w Galerii na Górze Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze będzie  woda (z wł. acqua, z fr.-prow. àiva), która charakteryzuje pejzaż włoskich Dolin Lanzo – obszaru górskiego Alp Graickich znajdujących się na północny zachód od Turynu, w Piemoncie.

Celem projektu zrealizowanego pod opieką stowarzyszenia Società Storica delle Valli di Lanzo,  było nowe spojrzenie na wodę, pokreślenie jej wartości oraz konieczności zabezpieczenia i ochrony. Wynikiem reportażu fotograficznego poszukującego śladów wody stała się nieznana dotąd podróż artystyczna przez Doliny Lanzo.

Woda, w różnej postaci i formie, jest jednym z podstawowych składników i elementów krajobrazu górskiego, stanowiącego ok. 24% powierzchni Ziemi. Obecna i niezbędna jest właściwie we wszystkich aspektach życia ludzkiego, a jej zasoby na terenach górskich mają szczególne znaczenie dla zachowania równowagi w środowisku przyrodniczym, ludzkim
i krajobrazowym otaczających je obszarów. Woda jest źródłem życia i cenną substancją regulującą procesy życiowe, jak podkreślają naukowcy, w aspekcie ekologicznym
i przyrodniczym wysokogórskie procesy hydrologiczne wpływają na kształt globalnego zaopatrzenia w wodę.

Woda jest także zjawiskiem, które w ujęciu estetycznym zachwyca różnorodnością przyjmowanych form, oryginalnością kształtów, odcieni i refleksów. Od mieniących się różnymi odcieniami barw stawów, przez gładkie pokrywy połaci śnieżnych i szczelin lodowcowych, po zjawiskowe formy lodów i zmrożonych formacji kryształów. Woda jest siłą i żywiołem, który urzeka dynamiką i potęgą wodospadów i płynących dolinami potoków. Woda ma także charakter terapeutyczny ze względu na walory dźwiękowe.

Poszukiwania artystów wyłoniły najistotniejsze przejawy obecności wody w krajobrazie włoskich gór oraz wyobrażenia z nią związane. Podczas pleneru fotograficznego trwającego ponad rok 14 fotografów przemierzyło ponad 1500 kilometrów błotnistych dróg czterech dolin tworzących Doliny Lanzo: Val Grande, Valli d’Ala, Val di Viù oraz Valle del Tesso. W efekcie powstały czarnobiałe wydruki fotografii, wyselekcjonowane spośród tysięcy ujęć. Głównym celem fotografii adresowanych do szerokiego grona publiczności jest nie tylko dokumentacja środowiska, ale przede wszystkim próba przywrócenia atmosfery miejsca oraz podkreślenia piękna refleksów, przeźroczystości i światłocieni wody. Wystawa jest jednocześnie urzeczywistnieniem podstawowych celów realizowanych przez Stowarzyszenie: poprzez  upowszechnienie walorów Dolin Lanzo – zwiększenie wiedzy o nich, nawet na terenach znacznie oddalonych pod względem geograficznym.

Wystawa Àiva  łączy w sobie prezentację efektów tej długiej pracy fotografów dla szerokiego grona odbiorców, zwłaszcza dla miłośników terenu Dolin Lanzo oraz dla znawców fotografii i estetyki krajobrazu. Ponadto wystawa jest zaproszeniem do odkrywania prezentowanego terenu, gdzie można zanurzyć się w urokliwych krajobrazach alpejskich w poszukiwaniu wciąż nowych propozycji.

Prezentowana wystawa realizowana jest w ramach współpracy Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich IMMA. Pierwsza edycja wystawy miała miejsce w okresie 31.01-16.03.2025 w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Projekt realizowany przez Società Storica delle Valli di Lanzo

Współpraca: AT03 Autorità d’ambito Torinese

Realizacje wystawy w Polsce pod opieką: Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze

Koordynacja wykonawcza: Aldo Audisio

Koordynacja fotograficzna: Andrea Maina

Fotografowie: Enrico Barale, Piervincenzo Bondonio, Maria Bufano, Luigi Casavecchia, Alberto Dagna, Alberto Dumassi, Pierangelo Gambotto, Aurora Intile, Andrea Maina, Federico Moschietto, Alessandro Pereno, Maurizio Rosati, Giuseppe Scrima, Giuliana Vittonetto

We współpracy z: Giannetto Massazza

Koordynacja i opieka merytoryczna edycji polskiej: Muzeum TatrzańskieEmilia Pomiankiewicz-Wagner, Magdalena Gryguś

Jelenia Góra, Muzeum Karkonoskie, Julita Zaprucka, dyrektor

Zakopane, Muzeum Tatrzańskie,  Michał Murzyn, dyrektor

© Società Storica delle Valli di Lanzo, Lanzo Torinese 2020

Wystawa będzie dostępna do 4 maja 2025.