IMMA Logo

Godziny otwarcia
wt.-nd. 9:00-16:00 

Muzeum Karkonoskie

Historia Piernikarskiego Rzemiosła – wystawa

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze serdecznie zaprasza na wystawę pt. „Historia Piernikarskiego Rzemiosła”
Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi w piątek 4.listopada 2022 r. o godz. 16:00 w siedzibie głównej Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze przy ul. Jana Matejki 28.
Rozwój silnych ośrodków rzemiosła piernikarskiego przebiegał od średniowiecza równolegle w kilku ośrodkach w Europie Środkowej takich jak Norymberga w Niemczech, Pardubice w Czechach, w Toruniu w Ziemi Chełmińskiej a także na Śląsku z Wrocławiem i Świdnicą na czele gdzie jako pierwsi w Europie odnotowani są w dokumentach (1293r.) piernikarze jako „wykonujący pieprzne ciastka”
Jako że piernik jest najstarszym rodzajem ciasta do dzisiaj produkowanym chcielibyśmy tą wystawą przybliżyć temat rozwoju piernikarskiego rzemiosła na Dolnym Śląsku i w regionie Jeleniej Góry na tle rozwoju piernikarstwa w Europie Środkowej, w tym w Polsce (na przykładzie historii toruńskiego piernikarstwa).
Chronologia wystawy obejmuje ponad 700 lat, zawierając się w szerokich ramach czasowych od XIII do XX w. Terytorialnie obejmie Śląsk, Górne Łużyce i Polskę, co umożliwi porównanie dolnośląskiego, w tym jeleniogórskiego, piernikarstwa z obszarem Europy Środkowej i obszarem Polski reprezentowanym przez „Świat toruńskiego piernika”.
Wystawa zostanie zaprezentowana w dwóch blokach tematycznych:
Blok pierwszy to „Historia piernikarskiego rzemiosła w Europie Środkowej i na Dolnym Śląsku” zaprezentowana dzięki „wędrującej” wystawie „Pierniki – Podróż do krainy zmysłów…przez Śląsk, Łużyce Górne i 900-letnią kulturę kulinarną w Europie Środkowej”, autorstwa Centrum Dokumentacji i Informacji Krajoznawstwa Śląskiego Haus Schlesien, w Königswinter wzbogacona licznymi obiektami muzealnymi W ramach tego bloku przedstawimy „Historię jeleniogórskiego piernikarstwa” wzbogaconą zabytkami z kolekcji Muzeum Karkonoskiego jak również oryginalnymi dokumentami związanymi z jeleniogórskimi piernikarzami z Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze.
Drugi blok to Historia toruńskiego piernika zaprezentowana przez „wędrującą” wystawę „Świat toruńskiego piernika”
Obie części wystawy przenikają się poprzez wspólne aranżacje oraz wspólną opowieść snutą na planszach dydaktycznych. Taka prezentacja tematu umożliwia ukazanie specyfiki piernikarstwa na Dolnym Śląsku, historycznie mocno odnoszącego się do rzemiosła piernikarskiego w Europie Środkowej, głównie w Niemczech, Austrii i Czechach oraz umożliwia porównanie jej ze specyfiką piernikarstwa toruńskiego (polskiego).
Wystawa „Historia piernikarskiego rzemiosła” jest efektem realizacji projektu o tym samym tytule wykonanym przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, współfinansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacji KGHM Polska Miedź.
Wystawie towarzyszy wydanie katalogu kolekcji form piernikarskich ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze pt. „Tradycje piernikarskie w Jeleniej Górze” oraz cykl działań edukacyjnych i warsztatów promujących mało znane dziedzictwo kulturowe regionu – piernikarstwo i jego współczesną kontynuację.