IMMA Logo

Godziny otwarcia
wt.-nd. 9:00-17:00 

Wznowienie badań archeologicznych zamku w Bolkowie

14 lipca 2025 roku rozpocznie się trzeci sezon prac archeologicznych na zamku w Bolkowie (pow. jaworski, woj. dolnośląskie). Pierwsze dwa sezony badań prowadzonych wspólnie przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze i Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy współpracy z Katedrą Historii Architektury, Sztuki i Techniki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, odbyły się w latach 2023-2024. Ich celem było określenie zasięgu i chronologii najstarszych faz zabudowy zamku, a także weryfikacja istniejących hipotez na temat jego rozwoju przestrzennego.

Efekty dotychczasowych prac przeszły najśmielsze oczekiwania badaczy. Na dziedzińcu głównym zamku odkryto całkowicie nieznane relikty średniowiecznej i nowożytnej zabudowy murowanej. Odsłonięto m.in. kamienną cysternę z rynsztokiem odprowadzającym wodę z dachów nieistniejących obecnie, renesansowych krużganków; XIV-wieczny korytarz wiodący z dziedzińca głównego na północ, w kierunku podziemi pałacu książęcego; a także fundamenty dwóch murowanych piwnic, wstępnie datowanych na koniec XIII wieku i na wiek XV. Wśród dotychczas pozyskanych zabytków jest liczący ponad 6 tysięcy fragmentów zbiór kafli piecowych, zawierający unikalne, pochodzące z przełomu XVI i XVII wieku egzemplarze z portretami króla Zygmunta III Wazy i jego pierwszej żony Anny Habsburżanki, elektora saskiego Chrystiana II Wettyna oraz Fryderyka Wilhelma I von Sachsen-Weimar i jego drugiej żony Anny Marii. Ponadto odkryto liczne średniowieczne militaria, monety oraz fragmenty naczyń ceramicznych i szklanych.

Tegoroczne badania będą się koncentrowały na pełnym rozpoznaniu odkrytych, w latach 2023-2024, pozostałości zabudowy zamku w obrębie dziedzińca głównego oraz na dokończeniu eksploracji nawarstwień średniowiecznych w rejonie wieży bergfriedowej.   Kierownikami prac archeologicznych są dr Stanisław Wilk z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz dr Przemysław Nocuń z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wykopaliskach wezmą udział studenci Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wolontariusze z Klubu Młodych Archeologów działającego przy Muzeum. Badania potrwają do 2 sierpnia br. Tegoroczne prace archeologiczne dofinansowane zostały z budżetu Miasta i Gminy Bolków.

Aby przybliżyć zwiedzającym Zamek Bolków tajniki pracy archeologów, piątek 18 lipca 2025 r., będzie dniem otwartym. W godzinach 10.00 – 15.00 można będzie z bliska przyjrzeć się, na czym polegają prace archeologiczne i porozmawiać z biorącymi w nich udział archeologami. O godzinie 12:00 odbędzie się na zamku konferencja prasowa dla przedstawicieli mediów.

            Serdecznie zapraszamy!

Zamek Bolków, wykop II z widocznymi reliktami średniowiecznej i nowożytnej zabudowy murowanej, fot. P. Nocuń.
Zamek Bolków, fragment korytarza wiodącego z dziedzińca głównego do podziemi pod budynkiem pałacu książęcego, fot. S. Wilk
Zamek Bolków, miejsce odkrycia zachowanego w całości średniowiecznego naczynia glinianego, fot. S. Wilk
Zamek Bolków, kafel z przedstawieniami Fryderyka Wilhelma I von Sachsen-Weimar i jego drugiej żony Anny Marii, przełom XVI i XVII w., fot. S. Wilk