IMMA Logo

Godziny otwarcia
wt.-nd. 9:00-16:00 

Ferie 2025 – Muzeum Karkonoskie i Oddziały

Zapraszamy do odwiedzenia naszego Muzeum oraz Oddziałów.
Oto co dla Państwa przygotowaliśmy w okresie ferii zimowych:

W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze zapraszamy na pełną kolorów i finezji podróż do epoki baroku, gdzie wspólnie przygotujemy się na…Barokowy Karnawał w Muzeum Karkonoskim!
W dniach 21.01 – 28.02.2025, w godzinach 9:00 – 15:00:
środa = piątek grupy zorganizowane
każdy wtorek osoby indywidualne,
zapraszamy na pełne twórczej fantazji warsztaty łączące okres karnawału z naszą najnowszą wystawą czasową „W cieniu Gór Olbrzymich. Czasy Nowożytne”, ukazującą epokę baroku w Karkonoszach.
Do wyboru proponujemy Państwu:
Karnawałową Maskę 3D oraz Barokowy Żabot.
Koszt warsztatu – 20zł/os.
MASKA KARNAWAŁOWA 3D
Zajęcia dedykowane są dla dzieci od 6 lat, młodzieży i dorosłych. Każdy uczestnik warsztatu będzie miał okazję samodzielnie wykonać kolorową maskę, która sprawdzi się podczas karnawałowych zabaw. Bazą do powstania prac będzie sztywny materiał poliamidowy z efektem 3D – gotowych szablonów masek ze znanych postaci bajek , filmu oraz tradycyjnego wizerunku masek weneckich. Przygotowane maski należy pokolorować, ozdobić barwnymi piórkami, kolorowym papierem, cekinami, błyszczącym brokatem. Czas zajęć: ok. 1h.
BAROKOWY ŻABOT
Warsztat skierowany dla wszystkich grup wiekowych. Każdą karnawałową kreację uświetni dostojny żabot na którym nie może zabraknąć połyskujących elementów, koronek, wstążek i krepy. Czas zajęć: ok. 1h.
Dodatkowo
01.02.2025 (sobota) w godzinach 10:00 – 15:00 zapraszamy na indywidualne Warsztaty Rodzinne:
Karnawałowa Maska 3D oraz kolorowy Kapelusz Barokowy.
Koszt warsztatu – 20zł/os.
Rezerwacja oraz szczegółowe informacje dotyczące warsztatów:
tel: 75 645 50 89, e-mail: edukacja@muzeumkarkonoskie.pl

22 stycznia 2025 o godz. 12:00 zapraszamy na wykład dr. Ivo Łaborewicza – “Socjotopografia w Jeleniej Górze w 1 połowie XVIII w.”
Tematem wystąpienia będzie próba opisania społeczeństwa i przestrzeni nowożytnej Jeleniej Góry w I połowie XVIII w. (do czasów pruskich, czyli roku 1742). Opierając się na zapisach w ówczesnych księgach hipotecznych, ukazane zostaną poszczególne cechy rzemieślnicze, zakłady i inne instytucji funkcjonujących w mieście. Przedstawione zostaną poszczególne grupy zawodowe (m.in. po względem ilościowym i w miarę możliwości majątkowym), jak i zajmowane przez ich przedstawicieli budynki oraz podjęta zostanie próba ukazania i oceny rozmieszczenia poszczególnych zawodów w przestrzeni miejskiej, jak również powiązanie zajmowanych przez nich obszarów z lokalnym nazewnictwem. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

29.01.2025 o godz. 9:00 Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze oraz Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zapraszają na 35. „Karkonoskie spotkania krajoznawczo-historyczne”.
Podczas pierwszej części spotkania uczestnicy wezmą udział w kuratorskim oprowadzaniu po najnowszej wystawie czasowej „W Cieniu Gór Olbrzymich. Czasy Nowożytne”.
W drugiej części spotkania udadzą się na spacer do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym zobaczą jak styl barokowy wpłynął na wyposażenie świątyni. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

09.02.2025 o godz. 12:00 prof. dr. hab. Andrzej Kozieł poprowadzi wykład pt. “Czy warto było być malarzem w Jeleniej Górze w dobie baroku?”.
W okresie od zakończenia wojny trzydziestoletniej (1648 r.) do schyłku epoki baroku (ok. 1780 r.) na terenie miasta Jeleniej Góry pracowało co najmniej 34. artystów-malarzy. Ile płacono im za ich dzieła? Jakie były ich średnie roczne zarobki i jaką miały siłę nabywczą? Czy znajdowało to odzwierciedlenie w poziomie zamożności malarzy? Generalnie, czy warto było być malarzem w Jeleniej Górze w dobie baroku? Okazją do uzyskania odpowiedzi na te i inne pytania będzie wykład prof. dr. hab. Andrzeja Kozieła z Uniwersytetu Wrocławskiego. Udział w spotkaniu jest bezpłatny

Ponadto od wtorku do niedzieli zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw stałych oraz wystaw czasowych: „W Cieniu Gór Olbrzymich. Czasy Nowożytne”, “Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza. Sousedé. Bankovky polsko-českého pohraničí”, „𝗚𝗹𝗮𝘀𝘀 𝘄𝗶𝘁𝗵𝗼𝘂𝘁 𝗕𝗼𝗿𝗱𝗲𝗿𝘀” (wystawa dostępna do 07.02.2025)

Oddziały:

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie zaprasza na sentymentalne spacery po przyległym Parku Ducha Gór, zwiedzanie wystaw stałych oraz wystawy czasowej: „Karkonosze zimą – wystawa fotografii Zbigniewa Kulika” (wystawa dostępna do 02.02.2025).

Muzeum Zamek Bolków zaprasza do zwiedzania majestatycznej średniowiecznej warowni, której powstanie wiąże się z panowaniem Bolka I oraz zapoznania się z wystawą stałą „Budownictwo obronne Księstwa Świdnicko-Jaworskiego”.

Na ekspozycji plenerowej Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze mogą państwo zapoznać się ze sprzętem stanowiącym wyposażenie wojsk radiotechnicznych z terenu całej Polski, podziwiać śmigłowiec Mi-2RL oraz zwiedzić wystawę broni ciężkiej (m.in. czołg T-34, wyrzutnia rakiet „Katiusza”).

Gwarantujemy, że będzie to magicznie spędzony czas!