W dniach od 22 do 25 czerwca odbył się 51. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Jest to najważniejszy konkurs tradycji prezentujący najcenniejsze zjawiska kultury tradycyjnej z niemal wszystkich regionów Polski. Uczestnicy przedstawiają tam najdawniejsze, pamiętane pieśni i muzykę, przejmowane od poprzednich pokoleń droga ustną. W tym roku decyzją jury festiwalowego wykonawcy z województwa dolnośląskiego zostali uhonorowani licznymi nagrodami:
– śpiewaczka Olga Burdyna z Żeliszowa (gm. Bolesławiec) – II nagroda w kategorii solistów,
– śpiewaczka Oliwia Łuszczyńska z Krosnowic (gm. Kłodzko) – III nagroda w kategorii solistów,
– śpiewaczka Feliksa Cierlik z uczniem Marianem Pukackim z Rząsin (gm. Gryfów Śląski) – III nagroda w kategorii “Mistrz-Uczeń”.
Oprócz laureatów, Dolny Śląsk reprezentowali w tym roku także: Męska Grupa Śpiewacza “Herody” z Gościszowa (gm. Nowogrodziec), śpiewaczka Bronisława Maksylewicz z Nowego Waliszowa (gm. Bystrzyca Kłodzka), śpiewak Dariusz Rdzanek z Działoszyna (gm. Bogatynia) oraz śpiewająca nestorka festiwalu – 91-letnia Stanisława Latawiec z Zebrzydowej (gm. Nowogrodziec).
śpiewaczka Olga Burdyna z Żeliszowa
śpiewaczka Feliksa Cierlik z uczniem Marianem Pukackim z Rząsin
śpiewaczka Oliwia Łuszczyńska z Krosnowic
Męska Grupa Śpiewacza “Herody” z Gościszowa
Muzeum Karkonoskie sprawuje opiekę merytoryczną i dokumentuje najcenniejsze zjawiska z zakresu tradycyjnego dziedzictwa. Stanowią one ważny element tożsamości kulturowej mieszkańców regionu. Dawne pieśni i obrzędy są przykładami dawnej literatury i muzyki przeniesionymi na Dolny Śląsk po 1945 roku przez osiedleńcze grupy ekspatriantów z Kresów, polskich reemigrantów m.in. z Bukowiny i Bośni oraz przesiedleńców z regionów w obecnych granicach kraju.
Na wniosek Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało śpiewaczce ludowej Michalinie Mrozik z Przejęsławia (gm. Osiecznica) najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie twórczości ludowej. Uroczystość odbyła się w Sali Assamblowej Zamku Królewskiego w Warszawie w dniu 7 czerwca 2017 roku. Aktu wręczenia nagrody dokonał wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Piotr Gliński. Laureatka została z tej okazji zaproszona również do udziału w programie TVP 1 “Pegaz” (emisja “na żywo” w dniu 7.VI) oraz do nagrań w II Programie Polskiego Radia (emisja audycji “Źródła” w dniu 13.VI w godz. 12.oo-13.oo).
Michalina Mrozik należy do najwybitniejszych w Polsce śpiewaczek ludowych. Pochodzi z grupy powojennych polskich reemigrantów z Bośni. Jej przodkowie wywodzą się z wioski Kolonia Śląska koło Włodzimierza Wołyńskiego. Pod koniec XIX wieku opuścili teren cesarskiej wówczas Galicji, by emigrować na Bałkany. Rodziny polskie przesiedliły się stamtąd w 1946 roku Na Dolny Śląsk.
Śpiewaczka jest laureatką dwóch głównych nagród Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (1985 i 2013 r.). W repertuarze posiada unikatowe pieśni – m.in. rekruckie, miłosne, kolędowe, dożynkowe, weselne i inne. Jest uznawana za mistrzynię ludowej ballady. Niektóre z Jej pieśni liczą kilkaset lat i należą do zasobu ludowej muzyki dawnej. Dotrwały do współczesności wyłącznie na bazie przekazu ustnego. Zachowany w pamięci Michaliny Mrozik repertuar należy do cennych przykładów tradycji przeniesionych przez powojennych osiedleńców na Dolny Śląsk.
Muzeum Karkonoskie prowadzi regularne działania mające na celu ochronę i dokumentację dziedzictwa niematerialnego, kultywowanego w kręgu społeczności lokalnych regionu. Stanowią one część wojewódzkiego Programu Opieki nad Zabytkami w zakresie wypełniania zaleceń Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, ratyfikowanej przez Rząd RP w dniu 11.VIII 2011 roku.