Logo Muzeum Karkonoskiego
IMMA Logo

Godziny otwarcia
wt.-nd. 9:00-17:00 

1. KWIETNIA O GODZ. 16:00 ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA WERNISAŻ WYSTAWY pt.:” cd. Nauki chodzenia” Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta Stankiewicza

Wystawa przypomni dwóch wielkich  Mistrzów,  mieszkańców Wrocławia, którzy spotykali  się przez wiele lat dyskutując, bawiąc się słowem i rysunkiem. Na wystawie “cd. Nauki chodzenia” prezentujemy plansze z grafikami Geta-Stankiewicza połączone z wierszami Tadeusza Różewicza i rysunkami obu twórców. Inspiracją do powstania  utworów, a zarazem motywem je łączącym,

stał się styropianowy model w kształcie litery Y autorstwa Jana Jaromira Aleksiuna. Model, który poeta otrzymał podczas wernisażu wcześniejszej wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu „Zabawy przyjemne i pożyteczne”, pozostawił w pracowni Geta-Stankiewicza. Ten sporządził 20 miedziorytów – aksonometrycznych rysunków modelu. Wszystkie grafiki znalazły się w wydanym tomiku wierszy “Nauka chodzenia Tadeusza Różewicza

Szanowni Państwo!

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza na niezwykłą wystawę

„cd. Nauki chodzenia” Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta-Stankiewicza.

Wystawa przypomni dwóch wielkich Mistrzów, mieszkańców Wrocławia, którzy spotykali się przez wiele lat dyskutując, bawiąc się słowem i rysunkiem. Na wystawie “cd. Nauki chodzenia” prezentujemy plansze z grafikami Geta-Stankiewicza połączone z wierszami Tadeusza Różewicza i rysunkami obu twórców. Inspiracją do powstania utworów, a zarazem motywem je łączącym, stał się styropianowy model w kształcie litery Y autorstwa Jana Jaromira Aleksiuna. Model, który poeta otrzymał podczas wernisażu wcześniejszej wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu „Zabawy przyjemne i pożyteczne”, pozostawił w pracowni Geta-Stankiewicza. Ten sporządził 20 miedziorytów – aksonometrycznych rysunków modelu. Wszystkie grafiki znalazły się w wydanym tomiku wierszy “Nauka chodzenia” Tadeusza Różewicza.

Na wystawie zaprezentujemy także płyty miedziorytnicze, które posłużyły do wykonania rysunków. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Wystawie towarzyszyć będzie film „Zabawy przyjemne i pożyteczne„ zrealizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Podczas otwarcia wystawy o godzinie 17.00 Zbigniew Kulik opowie o pobytach Tadeusza Różewicza w Karkonoszach.

W dniu 7 czerwca o godzinie 11.00 będzie miało miejsce spotkanie z Januszem Stankiewiczem, bratem Geta, który był częstym świadkiem rozmów obu Mistrzów.

Eugeniusz Get-Stankiewicz – grafik, rysownik, malarz, plakacista, urodził się 14 maja 1942 roku w Oszmianie koło Wilna, zmarł 10 kwietnia 2011 roku we Wrocławiu. Mieszkańcem Wrocławia był od 1961 roku, od rozpoczęcia studiów architektury na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, potem studiował grafikę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Artysta pracował w wydawnictwie Ossolineum, następnie prowadził Pracownię Grafiki Warsztatowej PWSSP we Wrocławiu od 1998 roku był profesorem w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 1995 roku posiadał pracownię w Domku Miedziorytnika – kamieniczce Jaś. Eugeniusz Get-Stankiewicz stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli artystycznych Wrocławia. Grafik absolutne mistrzostwo osiągnął w technice miedziorytu. Prace artysty znajdują się przede wszystkim w zbiorach Ossolineum, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, są również prezentowane na stałej wystawie szkła artystycznego w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku, zmarł 24 kwietnia 2014 roku we Wrocławiu, pochowany został na cmentarzu przy świątyni Wang w Karkonoszach. Wielki polski poeta, wielokrotny kandydat do Nagrody Nobla, twórca awangardowy, dramatopisarz, prozaik, satyryk, scenarzysta, tłumacz poezji węgierskiej. Książki Tadeusza Różewicza przełożono na 49 języków. W 2000 roku otrzymał Nagrodę Literacką Nike. Podczas II wojny światowej Tadeusz Różewicz był żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie studiował w Krakowie. Od 1968 r. zamieszkał we Wrocławiu. W latach 90 zaprzyjaźnił się z Eugeniuszem Getem- Stankiewiczem. W latach 90 zaczął bywać w Karkonoszach, przyjaźnił się również z Henrykiem Tomaszewskim. Karkonoszom poświęcił kilka utworów.

Wernisaż wystawy odbędzie się w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze

1 kwietnia o godzinie 16.00.

Ekspozycję będzie można oglądać do 21 czerwca 2015 roku.

Serdecznie zapraszamy!