Logo Muzeum Karkonoskiego
IMMA Logo

Godziny otwarcia
wt.-nd. 9:00-17:00 

Spotkanie na górze – Reportaż z gór.

25 listopada o godz. 17:00 w Galerii na Górze, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze rozpoczynamy cykl spotkań pn. ”Spotkanie na górze”, poświęconych fotografii i górom. Naszym pierwszym gościem będzie fotoreporter prasowy i dziennikarz Daniel Antosik. Pragniemy, aby spotkanie miało formę rozmowy i otwartej dyskusji, w której poruszymy zagadnienie obecności człowieka w górach i szczególny rodzaj konsekwencji jakie ona może wywoływać. Spotkanie poprowadzi Janusz Jaremen.
Zdjęcia Daniela Antosika, oprócz walorów fotograficznych, posiadają szczególną wartość dokumentalną. Powstały podczas autentycznych działań i akcji ratowniczych w górach na przestrzeni trzech dekad XX/XXI wieku. Nieliczne z nich wykonane zostały podczas specjalistycznych szkoleń i działań prewencyjnych ratowników prowadzonych w górskim terenie. Zdecydowana większość jest zapisem akcji niesienia pomocy ofiarom wypadków w górach.
Najwięcej prezentowanych fotografii powstało w Karkonoszach, w różnych okolicznościach i o różnych porach roku. Szczególne miejsce wśród nich zajmują te wykonane podczas dramatycznych akcji lawinowych z tragicznym finałem. Reporterską opowieść o walce o życie ofiar lawiny, która zeszła w Kotle Małego Stawu, zamyka portret wycieńczonych pracą i walką z czasem ratowników, rozpaczających po stracie przygniecionych masami śniegu kolegów, których nie udało się uratować… Przejmująca, fotograficzna opowieść oddaje grozę skrajnej sytuacji i skalę ludzkiego dramatu. Nie epatuje jednak nieszczęściem, makabrycznymi zdjęciami ofiar tragicznych wydarzeń, nie atakuje wizerunkiem śmierci. Jest obrazem życia gór, w które wpisane są nie tylko piękne krajobrazy, ale i tragiczne wydarzenia. Obrazem pobudzającym wyobraźnię, w którym ważne jest też to, co poza kadrem.

Daniel Antosik, jest fotografującym dziennikarzem. Publikował w wielu tytułach prasowych. Przez trzy dekady zawodowo związany był z regionalnym tygodnikiem „Nowiny Jeleniogórskie”. Zajmuje się głównie fotograficznym reportażem, ale nie tylko. Jest autorem i współautor licznych wystaw fotograficznych oraz kilku zrealizowanych pomysłów scenograficznych i akcji twórczych. Ważną część jego aktywności twórczej stanowi rejestracja obecności człowieka w górskim krajobrazie. Stąd też bliska, wieloletnia współpraca z ratownikami Grupy Karkonoskiej GOPR, których służbie poświęcał wiele uwagi.
W dorobku ma kilkadziesiąt prezentacji autorskich. Najważniejsze z nich to: „Kilka krótkich opowieści”, „Armenia”, „Tu i ówdziej”, „Czas Lubomierza”, „10 x Lubomierz”, „Mój portret”, „Kilka chwil codzienności”, „Muzyczna konstelacja”, „Na ratunek”.
W 2004 roku w rodzinnym Lwówku Śląskim zrealizował akcję fotograficzną „Z twarzą w Europie, czyli nasz wspólny portret”, akcentującą wstąpienie Polski do UE, zakończoną cyklem wystaw pod tym samym tytułem. W roku 2008 zrealizował szczególną akcję twórczą pod hasłem „Teraz – dowód współistnienia” z udziałem ponad stu fotografujących, zorganizowaną z okazji 50-lecia „Nowin Jeleniogórskich” i 900-lecia Jeleniej Góry. Wymyślił i zrealizował Kryzysowy Konkurs Fotografii Domowej „Za oknem 2020” uznany za najlepszą dziennikarską akcję społeczną roku w Polsce, w konkursie SGL LOCAL PRESS 2020.
Animator kultury. Twórca niezwykłej Galerii Za Miedzą, założonej w zrujnowanych wnętrzach dawnego kościoła ewangelickiego w Lubomierzu. Autor programu „Ołtarz Kina” realizowanego w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu, którego był dyrektorem artystycznym. Zajmuje się także warsztatami twórczymi dla dzieci i młodzieży oraz pracą pedagogiczną z dorosłymi.
Aktualnie pełni funkcje dyrektora Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu oraz prezesa Fundacji Nowin Jeleniogórskich