Logo Muzeum Karkonoskiego
IMMA Logo

Godziny otwarcia
wt.-nd. 9:00-17:00 

Muzeum Karkonoskie

Barbary Idzikowskiej Śpiąca…

Dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze

Gabriela Zawiła

serdecznie zaprasza na wystawę Barbary Idzikowskiej Śpiąca…

która odbędzie się dnia 27 czerwca (sobota) o godzinie 12.00 w siedzibie głównej Muzeum przy ul. Jana Matejki 28 w Jeleniej Górze i potrwa do 9 sierpnia 2015
Wystawa Barbary Idzikowskiej Śpiąca… prezentowana w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze to wynik rezydencji artystycznych wrocławskiej artystki w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych – w The John Michael Kohler Arts Center w stanie Wisconsin oraz w The Studio of The Corning Museum of Glass w stanie New York. Tytułowa Śpiąca… to szklana rzeźba naturalnej wielkości, a właściwie zarys kształtu kobiecego ciała, uzyskanego za pomocą szklanego całunu, spod którego wystają stopy z kryształowego szkła. Całość spoczywa na metalowym postumencie, kontrastującym czernią z bezbarwnym szkłem, z którego stworzona jest postać. Instalacja przywodzi na myśl śpiącą królewnę, piękną kobietę, czekającą nieświadomie na przebudzenie. Jest także powracającym w twórczości Barbary Idzikowskiej tematem kobiety i kobiecości – jednym z jego różnorodnych oblicz. Kobiety Idzikowskiej są zmienne i pełne życia. Są babami z bloku, antycznymi posągami, żywotnymi postaciami ze szklanych „kartek”, pośpiesznie nakreślonymi czarną kreską. Są na wskroś współczesne, a jednocześnie niosą uniwersalne wartości, niezmienne od pokoleń. Postać Śpiącej ukazuje piękno kobiecego ciała, uśpionego, ale pełnego witalności. Atmosfera instalacji przywodzi na myśl antyczny styl „mokrych szat”, w którym subtelności piękna ludzkiego ciała ukazywano za pośrednictwem przylegającej do niego tkaniny. Refleksyjna, mistrzowsko wykonana instalacja Śpiącej… , nawiązuje dialog z Praczką i praniem, wiszącymi na stałe w holu głównym Muzeum Karkonoskiego. W obu pracach Idzikowska, cierpliwie tkając szklane nitki snuje opowieść o kobiecie, zbliża się do archetypu.

Podczas wystawy w Jeleniej Górze prezentowane będą filmy, nakreślające sylwetkę artystyczną Barbary Idzikowskiej oraz tajniki jej pracy nad prezentowaną instalacją.

Justyna Wierzchucka