Logo Muzeum Karkonoskiego
IMMA Logo

Godziny otwarcia
wt.-nd. 9:00-17:00 

Info o Artystce

Aleksandra Kujawska designem szkła zajmuje się od kilku lat, od czasu studiów na kierunku Projektowanie szkła, Wrocławskiej ASP (dyplom 2011) i studiów podyplomywych Szkło w Architekturze, Wrocławskiej ASP ( 2013). Mecenasem jej dyplomu była firma produkująca wódkę Finlandia. Realizuje projekty  na zamówienia indywidualne, oraz zlecenia do produkcji masowej.  Współpracuje z galeriami sztuki i portalami zajmującymi się designem. Pisze artykuły o szkle w sztuce i designie. Inspiruje ją szkło: unikatowość i uroda tego tworzywa. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Cieplicach, na kierunku Szkło Artystyczne, w obszarze historycznie związanym ze sztuką szkła. Z inspiracji i potrzeby kontynuowania pracy wielkich mistrzów, powstają jej projekty, realizowane w tych samych hutach, ale o nowoczesnym designie np. obiekty Egoist! czy Glass Garden. Żyje zgodnie z filozofią Eko, a jej elementy zawiera  w swojej twórczości. Chce, aby jej projekty niosły ze sobą przesłanie i spełniały funkcje społeczne jak np. Glass Garden, zgodne z współczesnymi trendami Urban Farming.

Kiedy byłam kilkuletnim dzieckiem, zbierałam szkiełka z ulicy. Fascynowała mnie ich barwa i materia. W szarym blokowisku, do którego zostałam wyrwana z ogrodu babci, był to prawdziwy cud, dziecięcy skarb przypominający, że istnieją lepsze, magiczne światy. Dziś, kiedy w hucie spoglądam w żar szklanej lawy, mam za każdym razem metafizyczne wręcz odczucie, że obcuję z żywą materią. Szkło w płynnej postaci promieniuje, świeci, żyje. Jego uroda i magia zmienności stanu skupienia są niebywałe. Od drobiny kwarcowego piasku, poprzez fazę płynną do dowolnej formy stałej nadanej ludzką ręką. W stałym stanie skupienia przezroczyste lub opakowe, odbijające swoje wewnętrzne światy w nieskończoność. Kruche i delikatne. Mocne i wytrzymałe. Pełne kontrastów i sprzeczności. Fascynujące.

Jestem wegetarianką. Natura jest mi bliska, prawa zwierząt i szacunek do nich są dla mnie ważne. Lubię wędrówki po parkach narodowych – szczególnie Słowińskim Parku Narodowym. Jestem mamą kilkuletniej Helenki, która od swojego urodzenia podąża szklaną drogą wraz ze mną.

 

Edukacja: